Jihočeští zemědělci mají kvůli suchu problém s nerovnoměrným vzcházením ozimů, zejména u obilnin na lehčích půdách. Některá zemědělská družstva v kraji zasela letos u ozimů meziročně méně řepky i pšenice. Kvůli suchu trpí také živočišná výroba, a to nedostatkem krmiv. Uvedli to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná a zemědělci.
V některých místech spadlo od začátku října méně než pět milimetrů vody a plodiny přežívají jen z ranních mlh. Zemědělcům by nyní pomohl drobný vytrvalý déšť, aby vyprahlá půda stačila pojmout vodu.
„Přestože se za secími stroji při zakládání ozimých porostů pro příští sklizeň většinou prášilo, zatím je sucho nezabilo. Dlouhodobější absence srážek už se každopádně projevuje zažloutlými plochami a nerovnoměrným vzcházením zejména u obilnin na lehčích půdách,“ řekla Šťastná. Lépe jsou na tom podle ní řepka, v září setá ozimá pšenice a ječmen.
Zemědělské družstvo Opařany na Táborsku zaselo meziročně méně ozimů. Řepky zaseli kvůli suchu menší výměru, než plánovali, a pšenice zaseli také asi o deset procent méně, než plánovali. Raději seli méně, protože to špatně vzchází, řekl předseda představenstva družstva Vlastimil Procházka. Opařanské družstvo hospodaří na 4700 hektarech. Z toho činí 3200 hektarů orná půda, ječmen pěstuje na 150 hektarech.
Pokud se ozimům nebude dařit, stoupnou náklady Zemědělskému družstvu Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi. I zde ovlivňuje situaci sucho. Přesto zaseli stejné množství ozimů jako loni. Jak řekl předseda družstva Jan Rytíř, jestli nepřijde voda, tak hrozí riziko zaschnutí a museli by postižené plochy přesít.
Počasí zasáhlo i živočišnou výrobu. „Trpí nedostatkem objemných krmiv a neúnosně nízká výkupní cena vepřového masa znamená další vlnu likvidací chovů prasat v našem regionu,“ řekla Šťastná. Podle ní sice letos sucho urychlilo a usnadnilo sklizeň, ale daň si vybralo na strojích na zpracování půdy.*