Jihočeští zemědělci sklidili loni historicky nejvíc ovsa, téměř 46 000 tun

Jihočeští zemědělci sklidili loni 749 400 tun obilovin, meziročně o čtyři procenta méně. Ve srovnání s předchozím desetiletím byly ale hektarové výnosy nadprůměrné. Historicky nejvíc sklidili zemědělci loni ovsa, 45 736 tun. Řepku loni jihočeští zemědělci pěstovali na nejmenší ploše za posledních 15 let. Sklizeň jablek klesla meziročně téměř o 400 tun. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Rok 2020 byl podle statistiků mimořádně úrodný. Loni tak zemědělci sklidili meziročně méně brambor, řepky a pícnin. Nižší byla také úroda obilovin, pouze ovsa a kukuřice na zrno sklidili zemědělci víc. ,,Dařilo se luskovinám a z trvalých travních porostů se podařilo sklidit více sena než předešlý rok," uvedla Irena Kovárnová z krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích. Hektarové výnosy byly loni u většiny základních plodin nižší, ale v porovnání s předchozím desetiletím vesměs nadprůměrné.
Zemědělci v kraji loni sklízeli obiloviny na 134 727 hektarech. Výnos byl 5,56 tuny z hektaru. Obilovin sklidili loni proti předchozímu roku o 31 000 tun méně. Sklizňová plocha meziročně stoupla, výnosy klesly. Jedinou základní obilovinou, jejíž sklizeň se zvýšila, byl oves. Plochy, kde se loni pěstoval, se zvětšily o víc než třetinu. Navzdory horšímu výnosu vzrostla produkce ovsa meziročně o pět tisíc tun téměř na 46 000 tun. ,,Tento výsledek znamenal nejvyšší sklizeň v historii kraje," uvedl ČSÚ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down