28.07.2005 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihočeští zemědělci věnovali bramborům třetí největší plochu mezi kraji

Tradičně v pěstování brambor vede letos Vysočina s 11 000 hektary, druzí jsou farmáři ze středních Čech s necelými 8000 hektary a třetí farmáři na jihu Čech je vysadili na 5032 hektarech. Jihočeští zemědělci si drží třetí příčku žebříčku mezi kraji i v pěstování obilovin, které zaseli na 167 750 hektarech. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Téměř polovinu z oseté plochy v Jihočeském kraji zabírá ozimá pšenice, tu následoval jarní ječmen. Letos na jihu Čech roste kukuřice na zrno na 3300 hektarech půdy.
Družstva i soukromé velkopěstitelé jsou nuceni snižovat plochy pro zeleninu. Tlačí je k tomu levná konkurence z ciziny. Zelím letos osázeli jen 57 hektarů, což je jedna z nejmenších ploch za poslední roky. Mrkev pak pěstují na 12 hektarech a petržel na šesti. Zcela již upustili od jedlých fazolí a dřeňového hrachu. Klesá i výměra půdy, na níž rostou salátové okurky, cibule a česnek.
Jihočeský kraj zaujímá s výměrou 434.000 hektarů zhruba 15 procent zemědělské půdy v zemi. Převážnou část tvoří orná půda, jen minimum je úhorem.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down