Jihomoravské zemědělce na začátku vegetačního období trápí nedostatek vody. Ozimé plodiny jsou relativně v pořádku, i když i ty se v růstu přizpůsobují suchu. Hůře jsou na tom jařiny či zasetá kukuřice. Navíc se sedláci obávají ranních mrazů, protože vysoké teploty výrazně uspíšily dobu květu, ovocné stromy už jsou často i odkvetlé,
Předpověď počasí a prognóza na další týdny navíc není příznivá. Podle projektu Intersucho na tom bylo nejhůř Blanensko a západní Brněnsko. Vysoké teploty tohoto týdne situaci rychle zhoršují a zásoba vody v půdě ubývá. Podle předpovědních modelů by však přeháňky a bouřky mohly alespoň udržet současný stav, mnohem hůře jsou na tom celé jižní Čechy, Moravskoslezský kraj či Jesenicko, kde už v pondělí panovalo výrazné a místy až extrémní sucho, což je nejvyšší stupeň sucha.
Na západním Znojemsku v pondělí nezapršelo vůbec. "Minulý a tento týden jsme seli kukuřici v podstatě do prachu. Jestli nezaprší, tak nevzejde a bude čekat v půdě, až bude voda. To se nám stalo loni s čirokem, že vzešel o dva měsíce později a samozřejmě už pak nestihl narůst do takového objemu," řekl předseda Zemědělského družstva Olbramkostel Zdeněk Rechtik.
Pouhé tři milimetry neboli tři litry na metr čtvereční napršely na Blanensku na polích Agrospolu z Knínic u Boskovic. "Mák už jsme přeseli, i když ten asi částečně požrali škůdci. U obilí se kvůli nedostatku vody a velkému teplu nedělá tolik odnoží. A řepka šla rychle do květu, je to uspíšené proti loňsku o deset až 14 dnů, tak snad nepřijdou mrazy," řekl předseda Ladislav Menšík.
Pokud by suché a na toto období nadprůměrně teplé počasí pokračovalo, znamenalo by to druhý suchý a neúrodný rok po sobě. "Už teď lze mluvit o částečných ztrátách. Nezbývá než hledět k nebi a přát si, aby pršelo. Za posledních 17 dní u nás spadly čtyři milimetry srážek," řekl Rechtik.*