Jihomoravský kraj chce dát na venkovské prodejny skoro tři miliony korun

Jihomoravský kraj chce dát v letošním roce 2,8 milionu korun na podporu provozu venkovských prodejen, je to téměř o milion víc než loni. Peníze si rozdělí 70 žadatelů. Novinářům to řekl krajský radní Petr Hýbler. Program má zachovat prodejny v menších obcích do 750 obyvatel s jedinou prodejnou, které by jinak hrozil zánik. Rozdělení peněz musí schválit i zastupitelstvo. Program začal loni.

Peníze dostanou vesnice, které je dají na prodejnu. Získají je například obce Hýsly, Kozojídky, Kučerov, Nechvalín, Bukovina, Plenkovice, Výrovice, Blatnička, Suchov, Rudka, Ledce, Syrovín, Krhov, Ostrovačice a další. Každá obec mohla získat až 70 tisíc korun. Některé maximum získaly, jiné uspěly s nižší částkou většinou v řádu desítek tisíc korun.
Kraj začal s programem na podporu venkovských prodejen loni, kdy v něm rozdělil dva miliony korun 51 prodejnám. "Nyní se nám podařilo zvýšit původně plánovanou částku ze dvou milionů na 2,8 milionu. V příbuzných dotačních programech vinařství, vinohradnictví, ovocnářství a zelinářství a také u včelařství se nepodařila vyčerpat celá částka, takže jsme mohli nevyčerpané prostředky převést na podporu provozu venkovských prodejen," uvedl Hýbler. Podle něj se díky tomu dostane na všech 70 žadatelů. Účelem dotačního programu je zachovat základní funkce v oblasti služeb na venkově s ohledem na kvalitu života. Týká se to především prodejen potravin v malých obcích, kde jediná prodejna není schopná pokračovat bez podpory obce. Podle krajského radního přitom prodejny fungují i jako místo, kde se setkávají lidé z vesnice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down