03.03.2015 | 02:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihomoravský kraj chce podpořit výsadbu vinic

Jihomoravský kraj chce podpořit výsadbu nových vinic v regionu až částkou 200 000 korun na hektar. Uvedl to hejtman Michal Hašek (ČSSD). Formu podpory bude kraj teprve připravovat, je možné že ji zaměří například na mladé vinaře. Výsadba vinice do čtvrtého roku, kdy keře plně plodí, vyjde na 800 000 korun až milion na hektar.

Výsadbu nových vinic umožní nové regule Evropské unie. Od letoška přestal platit limit 19 600 hektarů, který ČR měla. Podle předsedy Svazu vinařů Tibora Nyitraye je nyní volných asi 700 hektarů. Každý další rok může země vysazovat nové vinice ještě v objemu do jednoho procenta z aktuálně vysazené plochy. "Pro příští rok je to asi 180 hektarů. Tato výsadba ale není podporována v rámci evropských podpor, proto iniciativu kraje vítáme," uvedl Nyitray.
Také podle něj je jednou z možností podpora mladých vinařů. "Máme zájem, aby vinohrady byly vedeny moderně. Průměrné osazení u nás je 3600 keřů na hektar, v celé Evropě až 7000 keřů na hektar," uvedl Nyitray. Při větším osazení plochy podle něj budou jednotlivé keře méně zatěžovány a výsledkem budou i kvalitnější hrozny.
Podle Haška by forma podpory mohla být jasná v druhé polovině letošního roku. "Musíme jednat s ministerstvem zemědělství o slučitelnosti podpory s právem Evropské unie," uvedl Hašek. Podpora vinařů podle něj nebude jednorázovou akcí.
Hašek se nyní angažuje v podpoře Svazu vinařů v jejich boji s černým trhem. Chce například, aby pančování vína bylo trestným činem. Moravským i českým vinařům by podle něj mělo pomoci i nové značení vín na kruhové záklopce nebo uzávěru. Má garantovat domácí původ vín i hroznů jako ochranu proti nekalým praktikám některých podnikatelů, kteří za moravská nebo česká vína vydávají zboží z dovozu. Nové označování vína bude zatím dobrovolné, vinaři by ho ale rádi zapracovali do legislativy. Podle Nyitraye o novinku má zájem zatím asi 40 vinařů. Čeká, že zájem bude ještě větší, protože firmy loňskou sklizeň ještě nezačaly lahvovat. Výsadbu nových vinic umožní nové regule Evropské unie. Od letoška přestal platit limit 19 600 hektarů, který ČR měla. Podle předsedy Svazu vinařů Tibora Nyitraye je nyní volných asi 700 hektarů. Každý další rok může země vysazovat nové vinice ještě v objemu do jednoho procenta z aktuálně vysazené plochy. "Pro příští rok je to asi 180 hektarů. Tato výsadba ale není podporována v rámci evropských podpor, proto iniciativu kraje vítáme," uvedl Nyitray.  Také podle něj je jednou z možností podpora mladých vinařů. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down