Jihomoravský kraj chce získávat vodu z důlních vrtů, ta by sloužila k zálivce

Jihomoravský kraj prověřuje možnost získávat vodu z důlních vrtů, kde se přestalo těžit. Má vytipované lokality. S ohledem na kvalitu vody by nesloužila jako pitná, ale pro zálivku. Výhledově by se dalo zvážit energetické využití. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník. Podle něj jižní Moravu sužuje sucho a problému se nevyhnou ani ostatní kraje.

S myšlenkou na využití vody z důlních vrtů podle Zámečníka přišla bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která pochází z Hodonínska a v minulosti také působila v orgánech kraje. "Když se někde přestane těžit, tak se přestane odčerpávat ta voda a ona stoupá zpátky. Následně se začne tlačit na povrch," uvedl Zámečník. Kraj loni udělal analýzu, ze které vyplynuly tři vhodné oblasti. Jednou jsou bývalé lignitové doly v okolí Kyjova na Hodonínsku. "Minulý týden bylo pilotní čerpání vody v Šardicích a výsledky jsou lehce pozitivní. Vody je tam dost, a to 3,5 kubíku za hodinu. Je tam ale mnoho chemických látek, proto by voda mohla sloužit jako užitková, ne jako pitná," řekl hejtmanův náměstek. Další zkoušky by se měly v oblasti uskutečnit v Kyjově, Kelčanech, Mistříně a Vacenovicích. Další lokalitou jsou ropoplynové vrty na Hodonínsku. "Navázali jsme spolupráci i memorandum s Moravskými naftovými doly a budeme se snažit o využití vody z uzavřených ropoplynových vrtů. Zatím jsme to ale dál neposunuli, navíc je tam riziko znečištění," řekl Zámečník. Poslední lokalitou je Rosicko-oslavanská pánev. "Je tam štola a může to být i výletní cíl, kam je možné se podívat. Voda tam teče ze země," uvedl Zámečník. Podle něj je ale znečištění velké i pro zálivku. Časem by proto voda mohla sloužit pro energetické využití jako například v Německu, poznamenal. Kraj by chtěl otázku vrtů vyřešit do konce volebního období, které je nyní v polovině.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down