Jihomoravský kraj letos podpoří 148 projektů bojujících proti suchu celkovou částkou 14,8 milionu korun. Projekty na svém jednání schválili radní, většinu z nich musí schválit i zastupitelé. Krajský úřad o tom informoval v tiskové zprávě.
V prvním kole dotačního programu Podpora adaptačních opatření na změnu klimatu v roce 2023 se sešlo 151 žádostí, tři ale radní vyřadili kvůli nesplnění podmínek. Podle hejtmana Jana Grolicha je i ve složení žádostí vidět, že dotační program funguje. "Máme tu obce, které žádaly o dotaci na studii, ty teď žádají na projekty. A tam, kde jsme v minulosti podpořili projekty, se chystají realizovat. Hýbe se to a má to smysl," uvedl Grolich.
Peníze chtějí žadatelé použít na vznik vodního biotopu, obnovu větrolamu, ošetření stromů v parku, vytvoření tůní či zakládání krajinných trávníků. Loni bylo možné žádat peníze ze čtyř dotačních titulů, letos je jich šest. "Rozlišili jsme realizace vodních děl od protierozních opatření a nově jsme se zaměřili na zakládání krajinných trávníků – bylinných a lučních porostů. Zároveň jsme rozšířili možnosti, na co lze v dotačních titulech žádat – agrolesnictví a obnova polních cest s nezpevněným povrchem přírodního propustného rázu," uvedl náměstek pro životní prostředí Lukáš Dubec.
Dotační program má sloužit na zmírnění dopadů sucha na přírodu a život v kraji. Podle radních jsou nejvážnější důsledky hlavně na Znojemsku, Břeclavsku a Hodonínsku. Kromě samotných prací mohou obce využít dotaci i na přípravu projektové dokumentace nebo zpracování koncepce opatření.*