26.02.2018 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jihomoravský kraj vysadí letos 100 lip ke 100. výročí ČSR

Jihomoravský kraj letos od dubna do září vysází 100 lip, které mají připomínat 100 let od vzniku Československa. První vysadí 3. dubna v Čejkovicích na Hodonínsku hejtman Bohumil Šimek. Lípy jsou podle něj stromy, u nichž se často scházeli naši předci a budou se u nich scházet i naši potomci, uvedl v tiskové zprávě. Připomněl také, že se lípy vysazovaly k desátému výročí republiky v roce 1928.

Každé vysazení má být malou oslavou výročí, které připadá na 28. října. "Chceme je zasadit jako symbol demokracie a také lidské pospolitosti a hrdosti," uvedl Šimek. Sám zasadí 18 stromů, dalších 64 lip zasadí jednotliví zastupitelé kraje, místo si vybrali podle svého bydliště či rodiště. "Sázet budou společně se spolky, občany, školami a pamětníky," uvedl Šimek.

Další stromy budou v podobném duchu vysazovat rektoři brněnských univerzit a také 12 osobností kraje. Garantem projektu 100 lip - 100 oslav je Mendelova univerzita v Brně.

Lípa patří k národním symbolům, tento strom uctívaly různé indoevropské národy. Stala se symbolem ochrany, pomoci a lásky. Oficiálně je národním symbolem od Všeslovanského sjezdu v roce 1848 v Praze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down