Jihomoravští producenti ryb dodají na Vánoce stejný objem ryb, budou ale menší

I přes velké letní vedro, podzimní tepla a také nedostatek vody v některých rybnících dodají dva největší jihomoravští producenti ryb na vánoční trh zhruba stejný objem jako v předchozích letech. Ředitel Rybníkářství Pohořelice Jiří Osička řekl, že nebude tolik velkých kaprů, uvedl, že celkové množství vylovených ryb je jen mírně podprůměrné.

Z Pohořelic půjde spotřebitelům zhruba 1100 tun ryb, z Hodonína podobné množství, do toho se započítávají i výlovy společnosti Štičí líheň – Esox Tábor. Výlovy se také proti jiným letům zpozdily kvůli klimatickým podmínkám. Nyní se loví ještě Jarohněvický rybník, tak pozdě to nikdy nebylo. Bylo teplo a také málo vody v sádkách, proto se výlovy odsouvaly, aby co nejvíce šetřili vodu, řekl ředitel Rybářství Hodonín Oldřich Pecha.

Menší jsou ryby proto, že voda v rybnících byla přes léto teplá natolik, že nebylo možné ryby přikrmovat jako v jiných, chladnějších letech, aby neuhynuly. V některých rybnících bylo možné vylovit třeba jen 30 procent obvyklého objemu, ale v některých, které měly dost vody, bylo ryb hodně, poznamenal Pecha. Více kaprů než obvykle tak bude v první kategorii do 2,5 kilogramu, méně v kategorii výběr. Cena zůstává stejná.

Rybníkářství Pohořelice bude Pohořelického kapra, což je chráněné označení původu, prodávat za 85 a 95 korun kilogram. Kapr z Hodonína bude o šest korun levnější. V obou případech producenti zachovávají ceny z předchozích let. Na export půjde méně, tuzemský trh dostane, co si obvykle žádá, řekl Osička.

Z Pohořelic jde na vývoz zhruba 40 procent, nejčastěji na Slovensko, do Rakouska a Polska. Z Hodonína je podíl exportu padesátiprocentní a kromě sousedních zemí se ryby vozí například i do Francie či Itálie. Kromě kapra vyváží také štiky a candáty, řekl Pecha.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *