14.02.2023 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jindřichohradecká likérka přišla kvůli válce o některé odběratele

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz přišla kvůli válce na Ukrajině o některé odběratele a dlouholetou spolupráci s ní ukončila i banka. Firma, kterou z 90 procent vlastní ruská skupina Ladoga, do Ruska dál vyváží. Nově bude v Hradci vyrábět carskou vodku, o niž je zájem v Evropě a kterou dříve dovážela z Ruska. Za loňský rok čeká tržby meziročně až o pětinu vyšší a zisk v jednotkách milionů korun. Kvůli rostoucím nákladům musela zdražit o deset procent. Uvedl to ředitel likérky Josef Nejedlý.

Rusko je pro firmu největším zahraničním odběratelem, na firemním exportu se tamní trh podílí 60 až 70 procenty. Vozí tam hlavně likéry. "To nejsou žádné čipy do raket. Vozíme přes Polsko, Litvu a Lotyšsko do Petrohradu. Ale protože máme ruské spoluvlastníky, hodně odběratelů se k nám otočilo zády, bohužel i moje klíčová banka, kde jsem byl 25 let, Moneta Money Bank," řekl Nejedlý. Plánuje změnu vlastnické struktury. Ladoga teď drží přes firmu Furato 90 procent, Nejedlý má desetiprocentní podíl. Firma si musela najít nové dodavatele, protože z Ruska se nesmí nic dovážet. Likérka odtamtud importovala lahve, etikety, kartony i suroviny, měla výhradní zastoupení petrohradské firmy Ladoga pro EU. Výrobu rozšiřuje o gin Barrister a carskou vodku, v Evropě je o ně zájem. Minulý týden vypravila první kontejner asi s 20 000 lahvemi zmíněného ginu do nových odbytišť, na Nový Zéland, Mauricius a do Kanady. Hodně také obchoduje s Ukrajinou. Na tuzemském trhu zastupuje ukrajinskou firmu Bayadera, která vyrábí vodku, z výtěžku přispívá likérka na charitu. Loni vyrobila likérka meziročně asi o 15 procent víc alkoholu. Tržby vzrostou o deset až 20 procent. "Máme černá čísla," řekl Nejedlý. V roce 2021 vyrobila likérka 3,46 milionu litrů alkoholu.  Je po Božkovu druhý největší výrobce tuzemského rumu v ČR, předloni prodala 2,05 milionu litru tuzemáku. Tržby za prodej výrobků, služeb a zboží měla předloni 233,8 milionu Kč a čistý zisk 1,3 milionu korun. Firma vyváží zhruba přes pětinu výroby, do 36 zemí. Po Rusku je druhým největším zahraničním trhem Čína.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down