27.11.2002 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jirovský: Poslední návrh EU není přijatelným kompromisem

Návrh EU v kapitole zemědělství není podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského oboustranně přijatelným kompromisem. Podmínky EU podle něj nejsou uspokojivé a znamenaly by pokračující útlum českého zemědělství s omezením zaměstnanosti v tomto odvětví.

Základní nabídka EU pro české zemědělství zůstala prakticky beze změny. Přímé platby mají začínat na čtvrtině úrovně v současných členských státech. Unie souhlasí s dorovnáváním z českých zdrojů, ale v limitované výši. Určité vylepšení nabídla u některých zemědělských kvót, podle nichž se vypočítávají dotace. Podle tajemníka Agrární komory Jana Záhorky určitý posun v jednáních je, ale zdaleka nedopovídá tomu, aby mohli být domácí zemědělci konkurenceschopní. "Jsou to spíše drobné ústupky," řekl. "Není to však konečný stav, jednat se ještě dá," dodal.
V "balíčku" předloženém v pondělí v Bruselu členským státům se výchozí hodnota přímých zemědělských podpor nadále pohybuje od 25 procent v roce 2004 do 35 procent v roce 2006. Nezměnilo se ani desetileté přechodné období, po které mají platby stoupat na plnou výši. EU sice souhlasí s tím, aby čeští zemědělci dostávali vedle dotací z unie také podpory ze státního rozpočtu, celkové podpory však v letech 2004-6 nesmějí překročit 40 procent úrovně přímých plateb v EU. Od roku 2007 dál lze přihazovat po deseti procentech státních podpor. ČR se v návrhu dočkala částečného vylepšení zemědělských kvót. Například mléčná kvóta se zvedla z 2,5 na 2,68 miliónu tun s možností vylepšení o necelých 56.000 tun v roce 2006. Český požadavek je však 3,1 miliónu tun. Masných krav je unie ochotna přiznat místo původních asi 50.000 nově 90.300, zatímco Praha chtěla 230.000. Kvóty tak i nadále zůstávají proti českým požadavkům zpravidla značně nižší.
Ministerstvo zemědělství stále nepovažuje za rozumné slevit z požadovaných kvót opřených o zabezpečení přijatelné zemědělské výroby v tuzemsku. "V maximální možné míře se budeme do summitu v Kodani snažit o jejich vylepšení," řekl ČTK Jiří Felčárek z MZe. Pokud jde o přímé platby, musí podle něj resort trvat na tom, že jejich postupný náběh nelze považovat za rovný a spravedlivý.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down