30.07.2002 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jirovský: Úroda obilovin bude letos nižší až o osm procent

Zemědělský svaz ČR odhaduje letos pokles sklizně základních obilovin v porovnání s loňskem o šest až osm procent. Řekl to dnes předseda svazu Miroslav Jirovský. Tuzemská produkce obilovin by se tak měla letos pohybovat kolem 6,5 milionu tun, zatímco první letošní odhad Českého statistického úřadu počítal se snížením o 2,2 procenta na 6,765 miliónu tun.

Podle jeho slov se má produkce snížit o dvě procenta kvůli omezení osevních ploch a o čtyři až šest procent z důvodu poklesu výnosů. Svaz očekává, že ceny potravinářské pšenice placené mlýny se v brzké době výrazně zvýší i nad úroveň intervenční ceny 3500 Kč za tunu. Mlynáři totiž podle Jirovského potřebují 1,3 milionu tun potravinářské pšenice. Z toho 300 tisíc tun by mělo být v kvalitě vyšší než je požadováno při nákupu Státním zemědělským intervenčním fondem, dalších asi 600 tisíc tun má být v kvalitě intervenční a zbytek může být i v horší kvalitě. SZIF by pak měl podle požadavku svazu vykoupit veškeré nabídnuté množství pšenice odpovídající kvality, což může být odhadem 600 až 800 tisíc tun. "Pokud se na tomto trhu uplatní požadavek na nakoupení potravinářské pšenice na úrovni dvou miliónů tun, tak je otázka, jestli tak velké množství kvalitní pšenice tady bude," uvedl Jirovský. U řepky svaz předpokládá pokles produkce o 20 procent, tedy asi o 180 tisíc tun. Loni úroda činila 973 tisíc tun. Nedostatek řepky by tak měl vést ke zvýšení ceny, soudí Jirovský. Výroba mléka a vepřového bude podle odhadu svazu stagnovat, naproti tomu produkce hovězího mírně stoupne asi o pět procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down