04.05.2004 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jirovský: Zemědělcům by mělo být v unii lépe

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského by se měli v Evropské unii dočkat zemědělci zlepšení ve svém podnikání. Mohou očekávat stabilizaci farmářských cen a také výrazný nárůst podpor. Na druhé straně podmínky nejsou vzhledem k nižším dotacím oproti starším kolegům z unie zcela rovnocenné. Ohrožení podnikatelských jistot může ale podle něj představovat vývoj na trhu s půdou.

Letošní objem dotací do zemědělství se může proti loňsku zvýšit o deset miliard korun. Zemědělci je ale musí být schopni vyčerpat, k čemuž dává dobré předpoklady úspěšné využití předvstupního programu Sapard, uvedl Jirovský. Navzdory nárůstu zůstanou dotace na hektar vzhledem k vyjednaným podmínkám vstupu v tuzemsku zhruba na poloviční úrovni proti původním členským zemím. Podle ministerstva zemědělství suma podpor vzroste přibližně na 24 miliard korun. Významným přínosem je podle Jirovského odbourání celních bariér. "Už nebudeme vázáni nevýhodnými celními podmínkami mezi námi a EU," prohlásil. Pro zemědělce to mimo jiné znamená vymanění se z malého domácího trhu, kde i malý dovoz srazil farmářskou cenu, a vstup na odbytiště pro 460 milionů obyvatel. Pravidla EU umožní podle Jirovského také stabilizovat farmářské ceny, jejichž výkyvy byly pro zemědělce v uplynulých deseti letech velkým problémem.
Domácí zemědělská produkce představuje 1,1 procenta z celkového evropského objemu. V přepočtu na hektar domácí zemědělci vyrobí 42 procent toho, co jejich kolegové v někdejší evropské patnáctce. "S tím nemůžeme být spokojeni," prohlásil Jirovský. V EU dosud zemědělská produkce rostla, zatímco v tuzemsku klesla. V podmínkách jednotného trhu by se ale měla přesunout do oblastí s nejnižšími výrobními náklady. Vstup do EU by měl podle Zemědělského svazu také zbrzdit trend zdražování některých vstupů. Svaz chce podporovat soustředění jejich nákupu v odbytových družstvech, což posílí pozici rolníků při cenových jednáních. Na druhou stranu zemědělci musejí počítat s růstem nájmu u půdy. "Bude tak třeba zabránit jejímu výprodeji," uvedl Jirovský.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down