18.02.2008 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Již méně chyb

Ve druhém kole příjmu žádostí, které se uskutečnilo vloni 5. až 26. listopadu, bylo v rámci osy III na podporu rozvoje venkova zaregistrováno celkem 1 598 projektů s celkovým požadavkem přes 5,5 miliardy korun. Na tento účel byly přitom alokovány řádově dvě miliardy korun. Informoval o tom tiskový mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Vilém Frček.

Chyb v žádostech bylo podle něj tentokrát méně, než v kole předchozím.Nicméně přes veškerou snahu o vysvětlení Pravidel a uskutečnění celé série seminářů, obsahovaly některé žádosti podstatné nebo dokonce neodstranitelné nedostatky, sdělil s tím, že častým problémem bylo například chybějící pravomocné stavební povolení. „Žadatelé, kteří měli v žádostech odstranitelné závady, byli ihned po provedené kontrole vyzváni k jejich napravení. Na to měli žadatelé dle pravidel lhůtu 21 kalendářních dnů od odeslání výzvy. Konečný termín pro doplnění žádostí byl 6. února,“ řekl.
Dalším krokem je podle Frčka hodnocení přijatelnosti projektů, tedy posouzení zda projety naplňují cíle daných opatření, které končí letos 18. února. Na ně navazuje bodování jednotlivých projektů, které bude provedeno do 25. února. „Tyto časové údaje jsou vnitřními termíny SZIF a slouží k předávání žádostí klientů mezi jednotlivými pověřenými útvary SZIF s cílem zachovat nestrannost při posuzování projektů,“ objasnil mluvčí. Před finálním vyhlášením budou následovat konečné kontroly z centrálního pracoviště SZIF, tzv. supervize. Vyhlášení definitivních výsledků se uskuteční do poloviny března 2008.
Zájem žadatelů, obcí do 500, respektive 2000 obyvatel, o osu III a zejména o podopatření III.2.1.1. Obnova a rozvoj vesnic a III.2.1.2. Občanské vybavení a služby dalece překonal podle Frčka všechna očekávání. „Hrubý“ finanční požadavek nyní zaregistrovaných žádostí na opatření III.2.1. totiž přesahuje 4,8 miliardy korun. Přitom finanční alokace zveřejněná při startu druhého kola příjmu žádostí činila na základě doporučení monitorovacího výboru, ve kterém jsou zástupci zemědělských nevládních organizací, krajů i obcí, pouze 0,96 miliardy korun. „Přestože jsou tyto dotace nenárokové, názor SZIF je takový, že by bylo vhodné, vzít v úvahu možnost spojit prostředky Osy III určené na roky 2007 a 2008, je-li to možné, a zajistit tak uspokojení daleko většího množství žadatelů,“ doplnil Frček.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down