29.04.2004 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jízdy zručnosti v Blatné

Jízdy zručnosti se těší tradiční oblibě žáků středních škol a učilišť. Jak by ne vždyť řízení traktoru je pro mladé kluky jistě zábavné a ten kdo umí dobře řídit ten hned v očích ostatních stoupne. A není lepší příležitost jak si své dovednosti porovnat, něž vyzkoušet si jízdu s traktorem a přívěsem mezi překážkami.

První letošní jízdy zručnosti proběhly v areálu SOU Blatná a jejich průběh byl více než zdařilý. Organizátoři vzali vše pevně do rukou a tak jízdy proběhly hladce, podle připraveného programu i metodiky a bez jakýchkoliv dohadů o tom zda někdo byl či nebyl poškozen. U každé překážky byl přítomen rozhodčí, takže regulérní průběh soutěže byl zaručen. A také soutěžící k vlastním jízdám přistoupili zodpovědně. Jezdili sice svižně ale přesto plynule a bylo znát že jsou si vědomi toho, že důležitější než nejkratší čas jízdy je plynulý průjezd přes překážky. A překážek bylo přichystáno hodně.

Plný dvůr překážek

Hned po startu (1) se soutěžící vydali do úzkého průjezdu pravoúhlou zatáčkou (2). Následovalo přejetí lávky levým předním kolem (3), dále přišla na řadu osmička tvořená výtyčkami a na asfaltu nakresleným vnějším obrysem do nějž se soutěžící museli vejít (4). Pak souprava traktoru s přívěsem najela k rampě (5), tak aby přívěs byl od ní vzdálen maximálně 30 cm, zároveň se jí však nesměl dotknout. Dále následovala další pravoúhlá zatáčka (6) a pak slalom (7). Poté se musel traktorista trefit pravým předním kolem na lávku (8) a dále přední částí traktoru přesně najet ke dvěma tyčkám tak aby shodil pouze první z nich (9). Předposledním úkolem bylo zacouvání do garáže (10), opět do vzdálenosti max. 30 cm od zadní stěny, následoval průjezd zúženým prostorem (11) a zastavení předními koly na cílové čáře, která byla zároveň i čárou startovní.
Na všech překážkách se samozřejmě podle toho jak je soutěžící zvládnul přičítaly trestné body a ty se pak po přepočtu na sekundy připočetly k výslednému času.
V úvahu se však nebralo jen projetí překážek, ale i správné nastoupení do traktoru, zabrždění, plynulost jízdy atd. Zkrátka věci, na které je třeba dbát i v každodenní praxi.

Vlastní dojmy

Jelikož jsem byl kolegy z našeho vydavatelství přemluven abych jízdu také zkusil mohu se s vámi podělit o to co bylo pro mne nejsložitější. Samozřejmě couvání s přívěsem. To jsem ve svém životě prováděl asi tak desetkrát takže bylo jisté, že se mi to nepodaří. Nakonec jsem ale jel statečně a teprve až v prostoru vytyčené garáže se mi přívěs zkřížil tak, že jsem se dotknul postranních výtyček a již nemohl zacouvat až k zadní stěně. Dalším problémem byla jízda předním kolem po lávce. Sice to nic není, jenže tato překážka se tváří jednodušší než je takže jsem si při najetí na ni dostatečně nezpomalil a tudíž jsem z lávky spadnul. Také dotyk tyček přední částí traktoru vyžadoval velkou dávku citu. Ostatní překážky složité nebyly a kdo nebyl nervózní ten si s nimi jistě snadno dokázal poradit. A oprostit se od nervozity to jistě neumí každý, takže mnohdy i dobrý jezdec mohl snadno zklamat.
Mě o nic nešlo takže jsem byl klidný a nakonec se mi ke svému překvapení podařilo mezi dospělými obsadit páté místo (z šesti), což v konkurenci traktoristů a učitelů praxe pro něž je řízení traktoru každodenní činností, byl na novináře jistě dobrý výsledek.

Kdo vyhrál

Mezi soutěžícími z řad dospělých obsadil první místo Jan Doležal z SOŠ České Budějovice, druhý byl František Čížek z podniku Zeas Agro Rábín, a třetí místo obsadil Jiří Doležal ze SOUz OU a U Dačice.
V hlavní kategorii, tedy jízdy žáků středních škol a učilišť, jelo celkem 23 závodníků. První místo obsadil Tomáš Bártík z domácího SOU Blatná z celkovým časem 3:46. Druhý dojel Vlastimil Zobal z VOŠ a SOŠ Březnice, který měl celkový čas rovněž 3:46 avšak nasbíral více trestných bodů. Na třetím místě skončil Lukáš Matějovský z VOŠ a SZeŠ Benešov (3:55) a do celostátního kola postoupil ještě čtvrtý soutěžící, kterým byl František Čoudek z VOŠ a SZeŠ Tábor (4:20).
Za perfektní provedení akce patří dík pracovníkům SOUŠ Blatná, svojí trochou do mlýna přispělo i naše vydavatelství a také sponzor akce, kterým byl prodejce strojů firma Garant „A“ spol. s.r.o. Neplachov, v jehož sortimentu jsou značky New Holland, Kuhn, Tecnoma, Agrostroj Pelhřimov a nově i stavební technika Fiat Kobelco. Několik strojů prodávaných touto firmou bylo také při jízdách zručnosti vystaveno. Šlo o soupravu traktor TM 165 se rotačními bránami Kuhn a secí kombinací téže značky a dále o traktor New Holland M 160 s talířovými branami opět od firmy Kuhn.
Akce se tedy zdařila, počasí přálo rovněž a tak nezbývá než postupujícím soutěžícím popřát hodně zdaru v celostátním kole, které se pojede koncem prázdnin na výstavě Země živitelka.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down