25.05.2005 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jízdy zručnosti v Blatné

Letošní čtvrtý ročník Jízd zručnosti se přesunul v druhém oblastním kole do jihočeské Blatné. Soutěž pořádalo již po třetí za sebou Střední odborné učiliště Blatná ve spolupráci s vydavatelstvím Profi Press, s. r. o. O popularitě soutěže svědčí mimo jiné i to, že každoročně přibývá přihlášených soutěžících – letos se jich zúčastnilo celkem 29 v kategorii zemědělských škol a 6 v kategorii zemědělská veřejnost.

Soutěžní trať
Pro soutěžící byla připravena soutěžní trať, která obsahovala celkem 12 povinných prvků. Při nesplnění či vynechání některého z prvků následovala diskvalifikace ze soutěže, stejně tak při poškození traktoru, přívěsu nebo konstrukce trati či při hrubém porušení závazných předpisů pro provoz na pozemních komunikacích. Na projetí celé dráhy byl stanoven časový limit 10 minut, ale již po překročení 8 minut následovala penalizace trestnými body. Celkové pořadí soutěžících se vypočítalo z času jízdy a trestných bodů převedených na trestné sekundy.
Povinné prvky na trati: start, pravoúhlá zatáčka, přejezd lávky levým předním kolem traktoru, průjezd osmičkou, podélné zajetí k rampě, pravoúhlá zatáčka, průjezd slalomem, přejezd lávky pravým předním kolem traktoru, zastavení na přesnost, garáž – zacouvání s přívěsem, průjezd úvozem, cíl – zastavení předními koly traktoru.

Jízda bez trestných bodů se vyplatila
V kategorii zemědělských škol zvítězil Milan Květoň ze SOU Blatná, který zajel druhý nejlepší čas 2:52 a jako jediný z kategorie čistou jízdu bez trestných bodů. O dalších postupových místech rozhodoval čas jízdy, protože soutěžící měli shodně 3 trestné body. Jako druhý skončil Jiří Braun, také ze SOU Blatná (celkový čas po přičtení trestných bodů 3:26), třetí příčku obsadil Vlastimil Zobal z VOŠ a SOŠ Březnice (3:46) a čtvrtou Lukáš Ledvinka z VOŠ a SZeŠ Benešov (4:52). Všichni čtyři postupují do celostátního finále, které se bude konat na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích.
V kategorii zemědělská veřejnost byla situace obdobná – čím méně trestných bodů, tím lepší umístění. Vítěz Jiří Doležal ze SOUz Dačice s nulovým počtem trestných bodů zajel čas 3:20, na dalších místech se umístili Václav Vyhnálek ze SOUz Dačice (celkový čas po přičtení trestných bodů 4:58, 8 trestných bodů), soukromý zemědělec Miroslav Kučera (5:57, 16 bodů) a Petr Braun ze SOU Blatná (7:56, 28 bodů). Nutno podotknout, že soutěžící byli většinou učitelé či mistři odborného výcviku doprovázející své žáky na soutěž a vydat se na trať pod zkoumavým dohledem svých studentů vyžadovalo značnou dávku odvahy.
Nejsympatičtějším soutěžícím (či spíše soutěžící) byla vyhlášena paní Andrea Codrová, učitelka cizích jazyků na SOUz Dačice, která soutěžila v kategorii zemědělská veřejnost. Ze soutěže byla sice podle pravidel diskvalifikována, protože nezacouvala do garáže, sklidila ale určitě největší potlesk od všech zúčastněných.

Více jak 40letá tradice
SOU Blatná patří se 300 žáky mezi větší školy v regionu a zrušení či sloučení s jinou školou jim v této chvíli nehrozí. Podle ředitele školy Ing. Václava Knížete nebude ani v tomto roce problém při přijímacím řízení naplnit kapacitu prvních ročníků.
Z oborů, které se na škole učí, je se zemědělským zaměřením jediný - Opravář zemědělských strojů, zato však s tradicí již od roku 1962. Tříletý učební obor je zaměřen na obsluhu a opravy traktorů, nákladních automobilů, samojízdných strojů a další zemědělské techniky. Absolvent umí provádět údržby a seřizování traktorů a zemědělských strojů, vyhledávat poruchy a provádět opravy pracovních částí strojů a jejich využití v praxi. Naučí se také základní práce zámečnické, práce strojního obrábění, kování a svařování. S výučním listem získá řidičské oprávnění skupiny A, B, C, T a svářečský průkaz pro svařování elektrickým obloukem a plamenem, případně osvědčení pro obsluhu samojízdných strojů od servisních firem. Získané znalosti a dovednosti umožňují absolventům široké uplatnění v zemědělství i v dalších odvětvích, např. dopravě, opravách stavebních strojů, automobilů, strojírenské výrobě, službách a soukromém podnikání.
Mezi další obory vyučované na škole patří automechanik, elektrikář, instalatér a v nabídce nechybí ani dvouleté nástavbové studium Podnikání pro absolventy SOU (od r. 1994).
Škola nabízí také řadu služeb pro širokou veřejnost, jako jsou opravy traktorů a zemědělských strojů, opravy osobních automobilů včetně elektroinstalace a karoserií, měření emisí zážehových a vznětových motorů, veškeré práce pneuservisu včetně dodání protektorů a další.

Podpora zemědělského školství
Hlavním sponzorem tohoto oblastního kola se stala akciová společnost Garnea, dříve Garant-A, která se zabývá především prodejem a servisem zemědělské techniky. Na činnost firmy jsme se zeptali vedoucího prodeje zemědělské techniky Ing. Josefa Nováka a obchodního zástupce pro oblast Strakonice a Písek Františka Zrostlíka.
Garnea a. s. působí na trhu v České republice již od roku 1992. Firma je největším importérem postřikovačů Tecnoma, výhradním zástupcem firmy New Holland pro jihočeský region a autorizovaný prodejce zemědělské techniky firem Kuhn a Agrostroj Pelhřimov. Ve stavební sféře se pak specializuje na prodej stavební techniky značky Fiat Kobelco.
Smyslem podnikatelské strategie je nejenom stroje prodávat, nýbrž i poskytovat komplexní servisní a školící služby ve vlastním středisku. Samozřejmostí je i promptní dodávka náhradních dílů. Během činnosti firmy se vytvořil tým pracovníků, jejichž cílem je uspokojit požadavky a potřeby všech zákazníků. Sortiment je doplněn také o dodávku chemických přípravků pro zemědělské a lesní závody a rovněž distribuci a prodej všech druhů ložisek pro zemědělské a průmyslové využití.
A proč se Garnea stala sponzorem této soutěže? Především proto, že chce podpořit zemědělské školství v regionu a nebere tuto akci jako obchod, ale spíše srdeční záležitost. Zájemcům z řad studentů i ostatních návštěvníků představili na školním statku dva traktory značky New Holland (TL 90 A a TM 165) a techniku firmy Kuhn (secí stroj a obraceč).

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down