27.02.2014 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jméno nového generálního ředitele Lesů ČR padne během dvou až tří dnů

Jméno nového generálního ředitele Státního podniku Lesy České republiky má být známo během dvou až tří týdnů. Ve hře zůstává více než šest kandidátů. Uvedl to mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Řízením firmy je již přes rok pověřen ekonomický ředitel Michal Gaube.

Ministr zemědělství Marian Jurečka absolvoval v uplynulých týdnech pohovory s šesticí kandidátů, kteří postoupili do užšího kola výběrového řízení vypsaného jeho předchůdcem Miroslavem Tomanem. Nikoho z těchto kandidátů prý z výběru nevyloučil. Okruh uchazečů se naopak rozšířil o blíže nespecifikovaný počet dalších. Ministr se ale podle Jordána pohybuje v širší oblasti, neboť se necítí vázaný podmínkami výběrového řízení, protože i podle zákona má právo vybrat šéfa Lesů ČR dle svého uvážení. Pohovory měl ministr i s jinými lidmi, kteří by mohli splňovat podmínky, aby se stali generálním ředitelem Lesů ČR, dodal mluvčí. Jurečka se bude s kandidáty ještě scházet. Ministr očekává, že verdikt padne v horizontu dvou, maximálně tří týdnů, doplnil Jordán.
V zadání Tomanova výběrového řízení bylo například udržení vysokého zisku Lesů ČR na úrovni pěti až šesti miliard korun. Uchazeči měli ve svých projektech vyjít z podmínek takzvané Dřevěné knihy, strategického dokumentu vzniklého v době, kdy byl ministrem Ivan Fuksa. Tento dokument je v některých věcech v rozporu s prezentovanými představami nového ministra. I proto se prý Jurečka necítí vázán podmínkami výběrového řízení zadaného Tomanem.

Ministr již dříve uvedl, že chce změnit systém udělování zakázek na těžbu dřeva ve státních lesích tak, aby se k nim mohly dostat také malé a střední regionální firmy. Nyní vzhledem k velikosti soutěžených celků či požadavkům na bankovní záruky nemají šanci se k zakázkám dostat. Jurečka kritizoval také nastavené podmínky pro prodej dřeva. Ty na jednu stranu v posledních letech výrazně zvýšily zisk Lesů ČR, ale na úkor lesnických a dřevařských firem, z nichž řada má kvůli tomu existenční problémy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down