Josef Kosař je ekofarmář roku 2011

Cenu nejlepšího ekologického farmáře PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců roku 2011 získal Josef Košař z Ekofarmy Lukov. Ocenění převzal na slavnostním večeru u příležitosti konání Bioakademie 2011, letní konference ekologického zemědělství, v Lednici na Moravě. Agroweb o tom informovala Sylva Horáková ze Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO.

Josef Košař provozuje rodinné zahradnictví v Lukově na Zlínsku. Zaměřuje se na pěstování širokého sortimentu zeleniny a bylin. Všechnu zeleninu pěstují Košařovi na venkovních záhonech bez použití jakýchkoliv, byť i povolených, ochranných prostředků. S výpěstky v biokvalitě z Ekofarmy Lukov se v sezóně setkávají kupující především ve Zlíně na tržišti Pod kaštany, nově však od roku 2011 i v jiných moravských městech. Zákazníkům, kteří upřednostňují nákup čerstvé zeleniny přímo ze dvora, což je také čím dál populárnější, Ekofarma Lukov rovněž po předchozí telefonické domluvě vychází vstříc. Zájem o jejich produkty neustále roste.
„Josef Košař si ocenění rozhodně zaslouží. Je to skutečně jedinečný farmář, kterého si všichni, kteří se s ním kdy setkali, musí rozhodně velice vážit. Ekologicky hospodařící zemědělce jsme hodnotili z mnoha kritérií, např. zda mají produkci na farmě, zajištěný odbyt – ideálně v regionu, kladný ekonomický výsledek, pozitivní vliv na životní prostředí, nabídku agroturistiky nebo exkurzí atd. Jsme rádi, že svaz PRO-BIO má takové členy,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.
Ocenění PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců pro nejlepšího člena se bude udělovat, počínaje rokem 2011, každoročně. Navíc již od 1. července veřejnost může navrhovat nominace na ocenění nejlepší bioprodejny PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců. Více informací na www.pro-bio.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *