14.07.2008 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jsou proti zrušení školního mléka

Potravinářská komora nesouhlasí s připravovaným ukončením programu Školní mléko, které plánuje ministerstvo zemědělství. Uvedla to tisková mluvčí komory Dana Večeřová s tím, že zrušení programu může mít závažné dopady nejen na zdraví a utváření prospěšných stravovacích návyků u dětí, ale též na úspěšnost čerpání peněz z Evropské unie.

Program Školní mléko patří již od roku 1999 k národním prioritám a jeho prostřednictvím byl podporován zdravý životní styl a propagována konzumace mléka a mléčných výrobků u dětí na základních školách v ČR. Podle komory nelze rovněž pominout fakt, že dotované mlékárenské výrobky jsou významnou ekonomickou pomocí pro ekonomicky slabší mladé rodiny. Není náhoda, že největší procento dětí a škol zapojených do programu se nachází na venkově a v regionech s největší nezaměstnaností. Těchto faktů jsou si vědomy i mnohé kraje: Proto ze svého rozpočtu tento program dále podporují a mnohde dostávají děti mléko a mléčné výrobky zcela zdarma. Rovněž je prokazatelné, že podporou spotřeby mléka u dětí lze pozitivně ovlivnit i životní styl rodiny.
Komora uvádí, že program podpory spotřeby mléka u dětí funguje v současné době asi v 80 státech světa, V rámci Evropské unie patří podpora „školního mléka“ k prioritám Společné zemědělské politiky a Unie tento program ještě více rozšiřuje. Především se to týká navyšování sazeb dotací, ale také oblasti působnosti, do projektu mají být zapojeny mateřské a střední školy, i rozšiřování sortimentu výrobků a frekvenci jejich odběru (jakýkoliv mlékárenský výrobek až 5x týdně). Evropská unie poskytuje na tento program Ćeské republice podporu přibližně 20 miliónů Kč ročně. Rozhodnutím vlády by o tyto prostředky Ćeská republika přišla. Jestliže se takto dobrovolně vzdáváme možnosti čerpat finance z evropského rozpočtu, pak lze jen těžko naplnit „pravidlo“ o maximálním možném čerpání peněz z Unie.
„Co je jasné krajům v ČR, státům v EU i na světě, zřejmě není jasné české vládě, která uvažuje o zrušení programu Śkolní mléko. Patrně je pro český stát výhodnější vynakládat obrovské prostředky na léčbu civilizačních chorob, které mají v drtivé většině původ v nesprávném stravování, v nevyváženém a jednostranném jídelníčku, který v mnoha případech mléčné výrobky neobsahuje,“ uvedla Večeřová.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down