Jurečka kritizuje chystané průmyslové zóny v Olomouckém kraji

Tři plánované průmyslové zóny u Olomouce, Zábřehu a Prostějova zničí podle místopředsedy KDU-ČSL a bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky půdu na celkové ploše 164 hektarů. Na tiskové konferenci uvedl, že se jedná o nejkvalitnější půdu první a druhé bonity. Navrhuje, aby se místo nového zastavování renovovala stávající průmyslová zóna Bochoř nebo Holešov, která není zaplněná.

Ministerstvo v minulém volebním období za Jurečkova působení vyvinulo aplikaci Limity půdy. Podle bývalého ministra ukazuje, že do 30 kilometrů je 442 hektarů průmyslových zón, které jsou využívané přibližně z pětiny. "Návrh je nepochopitelný. Nedávno byla přijata legislativa, která prakticky zakazuje vyjmutí nejkvalitnějších půd ze zemědělského půdního fondu," uvedl Jurečka. Výjimkou by byla stavba ve veřejném zájmu, například nutných protipovodňových opatření nebo rychlostní silnice. Průmyslová zóna, když v okolí jsou tzv. brownfieldy, by však takovou výjimku dostat podle něj neměla.

Jurečka řekl, že nejdřív olomoucký územní odbor ministerstva životního prostředí výstavbu zón odmítl, což následně potvrdilo i samotné ministerstvo životního prostředí (MŽP). Po schůzce se zástupci ministerstva pro místní rozvoj pak ale MŽP svůj názor změnilo. Jurečka chce kvůli tomu nyní interpelovat ministra životního prostředí Richarda Brabce i premiéra Andreje Babiše. Vláda ve svém programovém prohlášení uvádí, že připraví opatření proti záboru kvalitní zemědělské půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down