Jurečka: Ministerstvo by mělo mít větší kompetence

Starost o střední zemědělské školy by mělo od krajů převzít Ministerstvo zemědělství. Na dnešní diskusi s veřejností na Zemi živitelce to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka. Ministr by si také přál, aby se pod jeho resortem sjednotily kompetence v oblasti ochrany půdy a vod, o které se v současnosti musí dělit s Ministerstvem životního prostředí.

Kraje jsou zřizovatelem středních zemědělských škol od roku 2001. Tato situace ale není podle Jurečky příliš šťastná. Kraje mají podle něj problém s financováním těchto škol a jeho úřad nemůže zasahovat do učebních plánů, aby lépe podpořil návaznost na zemědělskou praxi.

Například v Přerově byly podle Jurečky zastaralé pomůcky už když tam před 20 lety studoval, a ty se od té doby nezměnily. Resort tak podle ministra alespoň přerozděluje mezi 30 vytipovaných škol 50 milionů korun ročně na vybavení. Lepší by podle Jurečky bylo, aby se o střední zemědělské školy staral jeho resort. Ministr ale v krajích nevidí vůli vzdát se této kompetence. Jurečka by si také přál, aby Ministerstvo zemědělství získalo kompetence v oblasti ochrany půdního fondu, o které se v současnosti dělí s resortem životního prostředí. Pod zemědělstvím by se měla podle Jurečky sjednotit také problematika vody. Nynější stav, kdy se Ministerstvo životního prostředí stará o podzemní vodu, zatímco zemědělský úřad o vodou povrchovou, není podle ministra správný.

Že by měla například voda spadat pod jeden resort, už několik let mluví i Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down