26.07.2021 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jurečka navrhuje větší ochranu půdního fondu, vláda ho zřejmě odmítne

Vláda v pondělí zřejmě odmítne návrh předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky na silnější ochranu zemědělského půdního fondu. Předseda lidovců navrhuje mimo jiné zakázat odnětí nejkvalitnější zemědělské půdy pro výstavbu obchodů, továren nebo skladů. Vláda však v návrhu stanoviska uvádí, že tento návrh je totožný s dřívějším návrhem KDU-ČSL, který vláda odmítla již loni v srpnu. Jurečka sice navrhuje, aby Sněmovna schválila jeho předlohu zrychleně již v prvním čtení, je ale pravděpodobné, že do voleb už na ni nepřijde řada.

Jurečka také navrhuje, aby se k odnětí půdy nad pět hektarů vždy vyjadřovalo ministerstvo zemědělství. Samotné schválení odnětí půdy by i nadále spadalo do kompetencí ministerstva životního prostředí, krajských úřadů a obecních úřadů. Víc případů by ale mělo nově spadat krajským úřadům a ministerstvu. Podle vlády jde ale o nesystémový zásah do státní správy, protože stanovuje nové kompetence ministerstva zemědělství v ochraně zemědělského půdního fondu.

Jurečkův návrh také zvyšuje pokuty za porušení povinností stanovených zákonem, a to na dvojnásobek. Podle Jurečky nynější pokuty už nejsou dostatečné. Část vybraných peněz z pokut by měl dostávat také Státní pozemkový úřad, který by měl být nově i příjemcem odvodu za odnětí půdy. Měla by na něj připadnout ta část, kterou nyní dostává státní rozpočet.

Samotné ministerstvo zemědělství zaujalo k návrhu neutrální postoj. Doporučilo však zvážit, zda třeba v případě navrhovaného zákazu odnětí půdy nerozšířit zákaz třeba i na sportoviště, jako jsou golfová hřiště, kde podle MZe nepochybně není žádný významný společenský zájem na odnětí půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down