Někteří chovatelé už prodávají mléko pod náklady

Někteří chovatelé dojnic už podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) prodávají mléko pod výrobními náklady. Jde o důsledek letošního zrušení mléčných kvót pro jednotlivé země Evropské unie. Ministerstvo proto chystá několik opatření, která může podle ministra uvést v život od 1. ledna příštího roku, řekl dnes na zahájení Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně.

Do zrušení kvót měl každý producent určeno, kolik může ročně dodat na trh mléka, teď záleží na každém chovateli. Od té doby podle Jana Záhorky z Agrární komory ČR klesla výkupní cena mléka o více než korunu a přiblížila se osmi korunám. "Klíčové je, aby neklesla pod osm korun. Riziko dalšího poklesu však existuje," řekl Záhorka.
Čeští chovatelé musejí konkurovat především kolegům z Německa, Rakouska, Polska a Francie. "Změnili jsme nastavení společné zemědělské politiky a v rámci citlivých komodit jsme vyčlenili obálku na skot i speciálně na mléčné krávy. Potřebujeme toto období překonat. Dvě třetiny chovatelů jsou určitě konkurenceschopné, ale v Rakousku, Německu či ve Francii do toho vstupuje větší míra jejich národní podpory," poznamenal Jurečka. A zmínil, že Česko v míře podpory naráží na omezený rozpočet a snahu snižovat jeho deficit. Dalším opatřením je také Program rozvoje venkova. Chovatelům jsou k dispozici peníze na investice do dojíren, do ustájení či do zařízení na zpracování finálního produktu.
Podle ministra se bude evropská produkce v nadcházejícím období nadále zvyšovat. Zvýší se stavy dojnic i užitkovost. "Ta se za posledních 15 až 20 let dramaticky zvedla," řekl. Vidí však příležitost k vyššímu odbytu jak na domácím trhu, tak v zahraničí. "Loni jsme měli záporné saldo 17 miliard korun. Troufám si říct, že za deset miliard jsme schopní si vyrobit potraviny sami," řekl Jurečka. V zahraničí vidí velký potenciál v Asii, kde se zvyšuje poptávka především po sušeném mléce. "Snažíme se již několik měsíců hledat pro naše firmy nová odbytiště a kontrakty," uvedl. Na druhé straně zmínil prodloužené ruské embargo na dovoz potravin. "Ale krize je zároveň příležitost," podotkl Jurečka.
Podle Záhorky se snižování výkupní ceny může dotknout více menších chovatelů, protože mlékárny s nimi kvůli vyšším nákladům na svoz mléka ruší smlouvy. Šancí jsou podle něj odbytová družstva.
Jak se však bude situace na trhu s mlékem vyvíjet, nelze podle něj odhadovat. Podle Záhorky je hlavně potřeba, aby ministerstvo zavedlo opatření ve prospěch chovatelů dojnic co nejdříve, aby nemuseli likvidovat stáda.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down