Jurečka: Zájem zaměstnat lidi s postižením mají v ČR stovky zemědělských farem

V Česku jsou stovky zemědělských farem, které mají zájem zaměstnat lidi s handicapem a stát se takzvanou sociální farmou. Nový zákon o sociálním podniku s pravidly sociálního podnikání by vláda měla projednat do konce roku. Díky zákonu by se lidé s postižením mohli postupně dostat i na otevřený pracovní trh, řekl novinářům na českobudějovickém agrosalonu Země živitelka ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

"Už dlouhé roky je tady podpora pro sociální zemědělství z národních prostředků, z operačních programů, ale chyběla systémová koncepční podpora i pro sociální podnikání jako takové. A to se teď mění, máme připravený návrh zákona o sociálním podniku. Vytváří nástroje, jak systémově a dlouhodobě sociální podnikání podporovat. Bude možné třeba přes veřejné zakázky, přes systémy daňového a sociálního zvýhodnění podpořit tyto zaměstnavatele.

Zapojení do zemědělské výroby

Smyslem je, abychom lidem s různým typem handicapu dali příležitost se daleko více osobnostně rozvíjet, aby mohli být prospěšní třeba tím, že jsou zapojeni do zemědělské prvovýroby, do práce v sadech, při péči o hospodářská zvířata, při výrobě potravin," řekl ministr.

Nyní jsou v ČR stovky farem, které o zapojení do systému jednají s ministerstvem zemědělství (MZe). Řekl to předseda komise sociálního zemědělství při MZe Jiří Netík. "Je to (sociální farma) návrat k tomu, co tady bylo. Staré zemědělství, první republika. Na venkově byla normální příležitost, že tam slabší lidé dostali zaměstnání, stravu i bydlení," řekl Netík. V Česku již takto fungují desítky farem i firem, třeba v jihočeském Týně nad Vltavou nebo sdružení Neratov v Orlických horách.

Jurečka věří, že časem by sociálních podniků mohlo přibýt ve stovkách. Míní, že by dokázaly postupně integrovat daleko víc lidí než teď i na otevřený trh práce. "Tito lidé nemusí být jen v sociálně - terapeutických dílnách, ale mohou se posunovat, rozvíjet své dovednosti, až se dostanou na otevřený pracovní trh. To jim dnešní systém moc neumožňuje a přitom ten prostor nejenom v zemědělství je velký," řekl Jurečka.

Zákon o sociálním podniku

Zákon o sociálním podniku by mohl platit od roku 2025, řekl ministr tento týden. Ministerstvo práce návrh zákona o sociálním podniku zveřejnilo v polovině května. Podle webového adresářee je v Česku 239 registrovaných sociálních podniků se 424 provozovnami. Podle výsledků vyhledávání se zemědělství věnují tři firmy. Jde o ovčí a včelí farmu a zahradu. Sociální podnik musí víc než polovinu zisku využít na podporu prospěšných cílů či do svého rezervního fondu na investice, stojí v zákoně. Rejstřík podniků by mělo vést ministerstvo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down