24.08.2023 | 10:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Českých Budějovicích začal agrosalon Země živitelka, téma je udržitelnost

V Českých Budějovicích začal mezinárodní agrosalon Země živitelka. Představí se přes 600 vystavovatelů. Na zahájení přijel i premiér Petr Fiala, který bude na výstavě jednat o cenách potravin a ziscích potravinářských firem se zástupci oboru.

Důležité je udržet kvalitní českou půdu a motivovat zemědělce, aby se o půdu starali, řekl ministr zemědělství Marek Výborný. Agrární komora oznámí při agrosalonu výsledky letošní sklizně. Výstava potrvá do úterý 29. srpna, loni přilákala přes 114 000 lidí.

Trvalá udržitelnost

"Téma letošního ročníku je Na cestě k udržitelnosti. Myslím, že to je budoucnost, která je klíčová pro české zemědělce, potravináře, ale i pro spotřebitele. Nechceme, aby 50. ročníkem (výstavy) skončila šance oslavit úrodu, poděkovat zemědělcům. K tomu potřebujeme udržet v krajině kvalitní českou půdu, abychom na ní měli zemědělce, kteří budou motivovaní se o půdu starat tak, aby vydržela i dalším generacím. Je to i podpora, kterou chceme jako ministerstvo zemědělství zacílit letos a v dalších letech na podporu precizního zemědělství," řekl dnes ČTK Výborný. Precizní zemědělství je hospodaření, které využívá nové technologie jako třeba GPS.
Z politiků na výstavu přijeli také předseda Senátu Miloš Vystrčil, v pátek by měl dorazit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, někdejší ministr zemědělství. Dnes dopoledne navštíví na agrosalonu expozici Potravinářské komory bývalý prezident Václav Klaus. Přijel také senátor a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš či slovenský ministr zemědělství Jozef Bíreš. Při vyslovení jména premiéra Petra Fialy dnes na zahájení někteří lidé pískali.

Progam výstavy

Program výstavy je rozsáhlý. Lidé spatří nejsilnější sériově vyráběný traktor, zemědělské stroje historické i moderní. Po delší době se na agrosalon vrátili včelaři. Lidé uvidí hospodářská zvířata, zástupce genové rezervy českých krav i koní. Základní vstupné na výstavu zůstalo stejné jako loni, 200 korun. Organizátoři očekávají rekordní účast. Země živitelka je největší akcí, kterou budějovické výstaviště pořádá. Areál výstaviště zabírá 25 hektarů, výstavní plocha pavilonů je 6000 metrů čtverečních.*

Výstaviště České Budějivice - vchod

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down