K Mezinárodnímu roku farem proběhl křest knihy

Publikace pod názvem Mezinárodní rok rodinných farem by měla být povinná četba pro všechny, kteří se zajímají o zemědělství, venkov a tradiční hodnoty. Zaznělo to několikrát při křtu knížky, kterou na závěr Mezinárodního roku rodinných farem vydala Asociace soukromého zemědělství (ASZ). Její křest proběhl za účasti řady hostů minulý týden ve studovně Knihovny Antonína Švehly v Ústavu zemědělské ekonomiky a informací v Praze. Kmotrou se stala bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová. Informoval o tom tajemník ASZ Jaroslav Šebek.

Publikace Mezinárodní rok rodinných farem je uceleným průřezem všech akcí, které v letošním roce Asociace soukromého zemědělství na farmách svých členů uspořádala a které navštívilo téměř dvacet tisíc lidí. Jsou v ní podrobně rozpracována všechna témata, která vychází z takzvané Křížové cesty českého sedláka, jimž byly věnovány jednotlivé letošní semináře.

“Letošní Rok rodinných farem připomíná, že existuje historicky nejstarší a plošně nejrozšířenější způsob obdělávání půdy a zemědělského hospodaření vůbec, postavený na principu zodpovědnosti sedláka a jeho rodiny. Čeští sedláci jsou dnes bez urážky hybnou silou ve všech oblastech zemědělské politiky, kterou se může náš stát chlubit jako přínosnou pro zlepšení postavení spotřebitele potravin, účinné ochrany krajiny a především půdy, smyslupných změn v byrokracii a požadavcích na zemědělce jako takové a pozitivní změny ve vnímání sedlačiny jako uznávaného způsobu lidské činnosti v současné společnosti,” řekl při představení publikace předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Josef Stehlík a dodal: “Aktivity naší stavovské organizace v prezentaci českých statků jsou příkladnou ilustrací skutečného pokroku v úrovni hospodaření, vybavenosti i nezvratné ukotvenosti v konkurenčním prostředí postaveném především na maximalizaci efektu nasazení sil a umu farmáře i celé jeho rodiny. Čeští sedláci, kteří hospodaří na rodinných gruntech, se mají čím pochlubit a jsem rád, že asociace mohla v roce 2014 – v Roce rodinných farem – být tím, kdo české společnosti tyto úspěšné hospodáře představil.”

Roli kmotry publikace přijala bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová, která jí popřála hodně čtenářů. "Mým přáním je, aby se rodinné farmy staly základem českého zemědělství. Aby jim jako nositelům hodnot, jakými jsou svoboda, rodina a respektování tradic, byla věnována mnohem větší pozornost," řekla Vicenová.

"Tato publikace je důkazem, že se minulému režimu i přes opravdu usilovnou snahu nepodařilo selský stav zdecimovat. Je osvětou a dalším krokem k tolik potřebné rehabilitaci českého venkova," zmínil v rámci diskuse v průběhu slavnostní akce tajemník Spolku pro obnovu venkova Stanislav Rampas.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down