24.09.2014 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K novele chybí vyhlášky

Zástupci měst a obcí, odpadové firmy i ekologové požadují po ministerstvu životního prostředí (MŽP), aby schválenou novelu zákona o odpadech zpřesnilo vyhláškami. Podle nich kvůli novele, kterou v úterý v noci i přes opakovanou kritiku odborníků přijala Poslanecká sněmovna, může citelně zdražit odpadové hospodářství. Nedořešený je například prý i zákaz skládkování nebo zabezpečení skládek. Novela tak podle nich výrazně změní směr odpadového hospodářství České republiky.

Novela také požaduje, aby se od příštího ledna zavedl ve městech a obcích tříděný sběr kovů a zejména bioodpadů, aniž by zatím byl stanoven rozsah povinného třídění. "Nemáme úplně představu, co změnami ministerstvo zamýšlelo, není to v praxi proveditelné," řekl dnes starosta Velkého Oseku Pavel Drahovzal, který je členem předsednictva Svazu měst a obcí ČR. Svaz měl největší připomínky k systému sběru biologicky rozložitelného odpadu. Obce sice mohou odpad od občanů vybrat, zatím ale neví, jak s ním dál naložit a kolik to bude stát. "Zatím nám také nikdo neřekl nějakou ekonomickou analýzu zavedení povinného systému sběru bioodpadů," dodal Drahovzal. Odhady hovoří o výdajích v řádu desítek milionů korun navíc. Podle ekologického Hnutí Duha přijatý zákon vyhovuje pouze těm, kteří chtějí odpady spalovat a stavět veřejností odmítané a drahé spalovny. V tiskové zprávě dnes připomnělo, že povinné spalování komunálních odpadů nevyžaduje ani evropská legislativa. Česká asociace odpadového hospodářství uvedla, že na chybnou novelu mohou nejvíce doplatit obce a jejich občané, a to i kvůli pravděpodobnému zvýšení nákladů na odpadové služby. "Výši dopadů lze bohužel jen odhadovat, a to z důvodu, že tak zásadní změna legislativy dopadající prakticky na všechny občany, neprošla standardním legislativním procesem," píše na svém webu. Ministerstvo životního prostředí už některé vyhlášky, které vyjasní rozsah změn, připravuje. "Ministerstvo aktuálně pracuje na vyhlášce ke sběru biologicky rozložitelného odpadu (BRO), která by měla být připravena v průběhu října a budeme ji následně projednávat zejména se členy Rady pro odpadové hospodářství. Vyhláška stanoví podmínky pro sběr veškerého BRO, jak rostlinného, tak živočišného," řekla  mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Podle ní bude na obcích, jak se rozhodnou, který systém sběru si v první fázi zvolí, a to obecně závaznou vyhláškou. MŽP už obcím slíbilo, že v říjnu připraví návrh obecní vyhlášky pro systém bioodpadu sběru BRO. Úřad také chystá během zimy podle mluvčí další vyhlášku, která stanoví, jaké odpady lze použít na technické zabezpečení skládek. Novinkám se budou už od ledna 2015 muset přizpůsobit obce. Po roce 2024 se také bude jinak nakládat se směsnými komunálními odpady. Za deset let se totiž v ČR jejich skládkování zakáže. K této změně se zatím vyhláška podle MŽP připravovat nebude.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down