K novele proti kalamitnímu šíření jmelí je vláda neutrální

Kabinet se k novele moravskoslezských zastupitelů, podle níž by úřady mohly získat právo nařídit vlastníkům stromů zásahy i v případě jejich napadení živočišnými nebo rostlinnými škůdci či houbami, postavil neutrálně. O předloze rozhodnou zákonodárci. Kraj novelu předložil zejména kvůli až kalamitnímu šíření jmelí. "Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné," uvedl již dříve hejtman a poslanec Ivo Vondrák.

V současnosti mohou úřady podle zákona o ochraně přírody a krajiny nařídit zásahy včetně pokácení dřevin jen v případě jejich nákazy epidemickými či jinými vážnými chorobami. Kabinet podle podkladů pro jednání zohlednil, že mezi škůdce patří i kůrovci, bekyně velkohlavá nebo houba, která způsobuje odumírání jasanů. "Předkládaný návrh je proto přínosný i z pohledu ochrany lesů a zvládnutí současné rozsáhlé kůrovcové kalamity, neboť pro kůrovce jsou atraktivní i jehličnaté dřeviny rostoucí mimo pozemky určené k plnění funkcí lesů, na něž se nevztahuje povinnost vlastníka zasahovat proti škodlivým organismům v souladu s lesním zákonem," napsali vládní legislativci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down