K projednávání vinařské novely se vláda vrátí za týden

Vláda se vrátí k projednání novely vinařského zákona příští týden. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán. Resort do normy zapracuje změny, na kterých se dohodlo s ČSSD. Podle senátora Jana Hajdy došlo ke shodě, prodejci sudového vína podle něj budou odpovědní za obsah sudů. Novelu ministerstvo dlouhodobě připravuje, aby omezilo falšování vína.

Podle senátora by měla nová strategie maximálně eliminovat černý trh s vínem, prodejci z řad vinařů i vinoték by měli být odpovědní za obsah sudů. Dále budou víno sudové prodávat jenom dovozci, kteří jej budou muset nahlásit. Prodejci, kteří se podmínkám nepřizpůsobí, budou moci prodávat víno pouze ve znovu nenaplnitelných obalech s označením, jaký výrobce jim víno dodal.

Na etiketách lahví by se mělo podle dohody objevit označení, zda jde o české či moravské hrozny. Falšování vína stejně jako potravin by se podle senátora mělo stát trestným činem.

Novela poprvé definuje falšování vína. Půjde například o přilití vody nebo alkoholu do vína či o obohacení vína cukrem. Za falšování bude hrozit pokuta do 50 milionů korun, nyní byly postihy desetinové.

Vína vyrobená nebo lahvovaná v ČR budou muset mít podle ministerstva napsaný původ hroznů na hlavní etiketě velikostí písma minimálně 2,4 mm. Pokud půjde o víno ze zahraničí, bude muset mít nadále informaci o původu hroznů na zadní straně. Záklopka s českou trikolórou na hrdlu láhve bude pro české vinaře nepovinná.

Dovozci podle dřívějších informací od ministerstva budou muset do dvanácti hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno. Sudová vína by měla být nově opatřena kontrolní páskou. Kontroly bude provádět Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ).

Vína se podle dřívějších Jurečkových prohlášení budou povinně zapisovat do registru vinic vedeného pod (ÚKZÚZ).*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *