16.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K rozšíření údajů vedených v registru půdy se vláda zřejmě postaví neutrálně

Poslanecký návrh na rozšíření údajů vedených v registru půdy vláda Petra Fialy před zákonodárci zřejmě nepodpoří, ale ani neodmítne. Kabinet by měl zaujmout k předloze pětice koaličních poslanců podle podkladů pro středeční jednání neutrální stanovisko. K novele patrně vznese připomínky, byť uznává, že je nutná kvůli sladění právního řádu s novou společnou zemědělskou politiku Evropské unie.

V registru půdy, takzvaném systému LPIS, který informuje zejména o využití půdy, by byly podle novely také kontaktní údaje na zemědělce a zemědělské firmy. Registr by zahrnoval rovněž informace o druhu plodin, pokud by je zemědělec uvedl v žádosti o dotaci. Předseda sněmovního zemědělského výboru Michal Kučera už dříve řekl, že návrh připravilo Ministerstvo zemědělství. Poslanci ho podle něho předkládají proto, aby Parlament stihl novelu schválit do konce roku, protože jinak by mohlo být od příštího roku ohroženo čerpání evropských dotací do zemědělství. Vláda podle podkladů předloze vytkne například navrhované zúžení prověrkového systému, který nemá výslovně obsahovat kontrolu dobrých životních podmínek zvířat. "S dodržováním dobrých životních podmínek zvířat je propojena možnost získávat finanční prostředky z Evropské unie," upozornili vládní legislativci. Zpochybnili rovněž to, že předloha na rozdíl od současného znění nezakotvuje schvalování Programu rozvoje venkova a Strategického plánu společné zemědělské politicky vládou a ruší také povinnost každoročního předkládání zprávy o stavu českého zemědělství sněmovně. Poslanci v důvodové zprávě uvádějí, že pokud jde o telefonní číslo nebo e-mailovou adresu, systém již ve veřejné části evidence využití půdy podle uživatelských vztahů tyto položky u objektů a provozoven obsahuje. Předloha také upravuje evidenci půdy pomocí půdních bloků. Opouští dosavadní model půdních bloků a zavádí díly půdního bloku. Půdní blok je základní jednotkou evidence půdy a musí mít rozlohu nejméně 100 metrů čtverečních. Návrh zpřesňuje i evidenci ovocných sadů ve vztahu k půdním blokům.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down