30.08.2022 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K úhynu ryb v Odře podle německé ministryně přispělo vypouštění látek

Konečné příčiny masového úhynu ryb v Odře nejsou ještě známé, ale k přírodní katastrofě vedlo vícero faktorů včetně lidského podílu. Dnes to na tiskové konferenci v braniborském městečku Bad Saarow po jednání s polskou ministryní životního prostředí Annou Moskwovou prohlásila její německá kolegyně Steffi Lemkeová. Uvedla, že vypouštěné látky zvýšily v řece salinitu, tedy slanost, která pak vedla k rozmnožení řas toxických pro ryby. Z Odry v Polsku a také v Německu už bylo vytaženo přes 200 tun mrtvých ryb.

"V otázce katastrofy v Odře zbývá ještě mnohé vysvětlit. Příčiny ještě nejsou definitivně určeny," řekla Lemkeová. "Už teď je ale jasné, že bylo vícero příčin, a to včetně lidského podílu," uvedla. Nízký stav hladiny řeky, teplá voda a zvýšená salinita vedly podle Lemkeové k rozmnožení řas, které svou toxicitou zabíjejí ryby. Již dříve odborníci z Německa i Polska oznámili, že takovouto řasu, konkrétně Prymnesium parvum, ve vodě zjistili. "Kde byly vypuštěny látky, které vedly ke zvýšení salinity, není zatím známo," řekla německá ministryně. Dodala, že zvýšení koncentrace soli ve vodě mohly způsobit stovky chemických látek. Moskwová řekla, že pro objasnění příčin incidentu bude učiněno vše. Společně s Lemkovou oznámila, že do 30. září předloží skupina německých a polských expertů zprávu o příčinách úhynu ryb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down