08.11.2004 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

K Ústavnímu soudu jde stížnost proti restituční tečce

Návrh na zrušení restituční tečky podali poslanci a senátoři ODS a členové senátního klubu Nezávislých. Stát podle navrhovatelů ústavní stížnosti nyní dluží na nevydaných pozemcích 2,7 miliardy; jde o rozlohu asi 60 000 hektarů. Podle senátorky Jitky Seitlové je nabídka Pozemkového fondu v některých regionech malá a lidé nevědí, že své nároky mohou uplatnit jen do konce příštího roku.

Podle mluvčího Pozemkového fondu Michala Bureše ale nabídka několikanásobně převyšuje zájem oprávněných osob. Fond vidí hlavní problém v nezájmu restituentů o nabízené zemědělské pozemky. Z celkového počtu 333 tisíc hektarů pozemků nabídnutých od roku 1993 si restituenti vybrali a získali necelých 39 tisíc hektarů. V letošním roce je tento poměr 63 tisíc nabídnutých a 4,5 tisíce vydaných hektarů, dodal Bureš.
"Podle Pozemkového fondu jsou k této době reálně schopni splnit jen polovinu závazků," řekla Seitlová. "Stát využívá své mocenské pozice. Říká: To byl můj dluh, ale já ho teď nezaplatím. Já zákonem tu povinnost zruším. To není správné," dodala.
Další navrhovatelka poslankyně Veronika Nedvědová (ODS) upozornila na to, že když stát pozemky nevydá, může je v dalším období výhodně prodat zahraničním zájemcům. "Tím sice získá, ovšem za cenu, že okrade naše občany," uvedla Nedvědová. Kvůli pomalému vydávání pozemků nemohou podle ní restituenti žádat o dotace z evropských fondů. A v návrhu rozpočtu na příští rok nejsou žádné finance na údržbu těchto pozemků, dodala.
Ústavní soud například letos na jaře vyhověl stížnosti Radmily Kubešové a Jindry Kvapilové na postup Pozemkového fondu, který jim odmítal vydat náhradní pozemek za jiný, vyvlastněný státem. Ústavní soudci upozornili na to, že soudy nesmí odepřít ochranu restituentům, kteří mají právo na vydání náhradního pozemku. Ten se vydává v těch případech, kdy již stát nemůže z nějakého důvodu vydat dříve zabavený pozemek.
"Pozemkový fond neplní závazky státu, které už jsou stvrzeny rozhodnutím veřejné moci," upozornila tehdy soudkyně Eliška Wagnerová. Ústavní soud ve svém verdiktu kritizoval dosavadní praxi fondu, který pozemky přednostně nabízí k odprodeji jiným zájemcům, a restituenty tak diskriminuje.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down