Kabinet asi odmítne snahu STAN zavést ústavní právo na pitnou vodu

Vláda patrně odmítne návrh poslanců za Starosty, kteří chtějí do ústavy zakotvit právo obyvatel na pitnou vodu. Proti se podle předkládací zprávy na vládním webu postavila všechna ministerstva, která se návrhem zabývala. Kabinet již dříve odmítl podobné snahy lidovců a komunistů.

Poslanci opozičního hnutí STAN navrhli zakotvit ústavní právo obyvatel na pitnou vodu. Jejich novela listiny základních práv a svobod by také stanovila, že vodní zdroje by byly ve veřejném užívání a spravoval by je stát. Zdroje pitné vody by sloužily v první řadě k zásobování lidí, a to udržitelným způsobem. Zásobování vodou by podle předlohy zajišťovaly obce na neziskovém principu. Předložený návrh je podle Ministerstva zemědělství "v rozporu se základními principy vodního hospodářství v České republice". Stejně jako další úřady tvůrcům novely vytklo, že z ní nevyplývají praktické dopady. "Není například jasné, zda je cílem zajistit připojení všech nemovitostí na vodovodní soustavu," uvedlo Ministerstvo zemědělství. "Z návrhu není zřejmé, jakým způsobem bude právo na pitnou vodu v praxi realizováno," přidalo se k výtkám Ministerstvo životního prostředí. Ministerstvo zdravotnictví upozornilo na to, že novela by měla dopad na soukromé studny. "Studnu na soukromém pozemku by dle nové právní úpravy mohl spravovat stát a pitná voda by z ní byla odebírána na základě rozhodnutí obce," uvedlo. Starostové návrh předložili kvůli tomu, že se privatizace vodárenské infrastruktury podle nich neosvědčila, protože soukromé zahraniční společnosti do ní dost neinvestují a stávají se havárie. Následné ztráty vody stejně jako opravy pak hradí domácnosti, stojí ve zdůvodnění.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down