22.05.2007 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kabinet má do zítřka odpovědět na výtky Evropské komise

Vláda má nejpozději do středy do Bruselu poslat odpověď na výtky, které Evropská komise vznesla proti tendrům Lesů ČR. EK se nelíbí způsob, jakým státní podnik zadával v letech 2004 a 2005 veřejné zakázky na lesní práce.

České republice hrozí soud a také až stamilionová pokuta. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče vláda vše stihne.
Vláda musí Bruselu odpovědět na takzvané odůvodněné stanovisko, které je posledním varováním před tím, než věc skončí u Evropského soudního dvora. "Pokud odpověď na naše stanovisko nebude uspokojivá, nebudeme mít důvod nepokročit dál - tedy nejít k soudu. Případ Lesů ČR se táhne dlouho," řekl deníku úředník komise z oddělení pro hospodářskou soutěž, který si nepřál být jmenován.
"Máme pro Evropskou komisi připravenu odpověď. Už jsem informoval vládu, že to odesíláme. A až Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydá rozhodnutí, tak ho také dodáme," sdělil ministr Gandalovič. Okamžité žaloby ze strany EK se podle deníku nebojí, podobné záležitosti se prý připravují dlouho.
Brusel se začal tendry zabývat v polovině prosince 2005 na základě stížnosti firmy CE WOOD. EK odůvodněné stanovisko Česku zaslala poté, co si vyžádala odpovědi na řadu otázek a dospěla k závěru, že výběrová řízení Lesů ČR porušila předpisy EU.
Smlouvy uzavřené firmou Lesy ČR na základě kritizovaných tendrů v minulosti označil za neplatné český antimonopolní úřad. Jeho rozhodnutí však napadly u soudu firmy, které smlouvy získaly. Krajský soud v Hradci Králové poté výroky ÚOHS zrušil z formálních důvodů. "Podle mých informací ÚOHS odstraní formální důvody toho rozhodnutí, nicméně fakticky na něm nebude nic měnit. Plnění smluv se nekoná," řekl Gandalovič. EK podle něj takové vysvětlení přijme.
Právní zástupce společnosti CE WOOD Radek Pokorný si to ale nemyslí. Smlouvy podle něj stále existují a firmy, které v tendrech Lesů ČR uspěly, se tváří, že smlouvy platí. "Česká republika sice může něco někam formálně napsat, ale situaci to nevyřeší," řekl Pokorný.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 68MB (13.6% of 500MB)