11.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kabinet schválil koncepci potravinářství

Koncepci potravinářství do roku 2013, kterou připravilo ministerstvo zemědělství, schválila na svém dnešním zasedání vláda. Informoval o tom Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády. V České= republice by tak měl vzniknout zvláštní úřad, který by na jednom místě soustředil řízení a dozor nad potravinářstvím. Úřad má být součástí ministerstva zemědělství a jeho vznik podle resortu nebude znamenat zvýšené nároky na státní rozpočet.

Ministerstvo naopak předpokládá, že se do budoucna uspoří pracovníci i finanční prostředky zavedením efektivnějšího řízení kontroly v potravinářství. Roztříštěnost českých dozorových orgánů a absenci jednoho odpovědného místa hodnotily jako závadu poslední zprávy z kontrolních misí Evropské unie.
Prosazení koncepce označil za jednu z priorit po svém letošním znovuzvolení do čela Potravinářské komory její prezident Jaroslav Camplík. Přijetí dokumentu je podle něj žádoucí vzhledem ke strategickému významu potravinářství. Potravinářství je největším průmyslem v Evropě s ročním obratem 700 miliard eur. Například v Belgii vedla absence včasného krizového řízení v aféře s dioxiny k zastavení exportu belgických potravin, z čehož se některé firmy dlouho plně nevzpamatovaly. Úřad pro potraviny má asi polovina států v unii, ale ne všude funguje dostatečně efektivně. Z nových členů se jeho budováním zabývá vedle Česka také Maďarsko

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down