17.06.2009 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kácení alejí se asi zpřísní

Podmínky pro kácení alejí podél silnic a železničních tratí se zřejmě zpřísní. Počítá s tím novela zákona o ochraně přírody, kterou dnes schválili poslanci. Sněmovna ale odmítla pozměňovací návrh nezařazeného poslance Evžena Snítilého, který usnadňoval odstřel rysů a vlků a omezoval ochranu vzácných rostlin. O novele ještě bude rozhodovat Senát a prezident.

Podle schváleného návrhu se bude o kácení stromořadí rozhodovat ve správním řízení. Dosud správa silnic pouze oznamovala záměr vykácet stromy, a pokud se obec do 15 dnů nevyslovila, znamenalo to souhlas. Podle ekologů byly někdy bezdůvodně vykáceny celé aleje, aniž byla zajištěna jejich náhrada novými stromy.
Novela kromě kácení stromů obsahuje i další novinky. Upravuje nedostatky českého práva související s evropskou směrnicí o ochraně ptáků či postup při hodnocení lesních hospodářských plánů ve významných lokalitách a v ptačích oblastech. Mění také systém schvalování výjimek, které se týkají zvláště chráněných území.
Poslanci rovněž odmítli pozměňovací návrh předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD), který chtěl k novele připojit úpravu zákona o horské službě. Stejnou úpravu už sněmovna schválila jako přílepek k zákonu o civilním letectví.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down