08.08.2005 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kam kráčí trh s vínem?

Světový trh s vínem a lihovinami s výhledem do roku 2008 (dle IWSR Londýn) se bude vyvíjet zajímavým směrem. V roce 2004 se ve světě vypilo 30 miliard lahví vína, v roce 2008 je předpokládaná spotřeba už 31,7 miliard lahví vína. Dojde k významným změnám i v první desítce zemí podle spotřeby vína (v hodnotovém i objemovém vyjádření).

Francie bude i nadále ztrácet své pozice ve spotřebě bude předstižena nejen USA, ale i Velkou Británií. V těchto zemích se předpokládá růst spotřeby až o 20%. Francie bude nadále zaujímat pozici největšího vývozce vín a vinných produktů, ač jejich vývoz bude i nadále klesat. Naopak na evropské trhy budou stále více útočit producenti z Austrálie, JAR, Chile, Argentiny a Portugalska. Po vstupu do EU u nás významně vzrostlo množství dováženého vína, a to o 42% (z 0,91 mil. hl na 1,29 mil. hl.). Po zkušenostech z Rakouska se předpokládal i mnohem razantnější nástup dovozu vín. Místo toho se jedná o pozvolný růst, ale tím se i prodlouží doba, kdy se naši konzumenti budou opět navracet ke svým oblíbeným moravským vínům. Přesto všechno nedopadá srovnání s vyspělými vinařskými velmocemi pro Českou republiku vůbec zle. Nestále se zvyšuje jak spotřeba, tak i kultura pití vína a moravští a čeští vinaři produkují více kvalitních a ušlechtilých vín. Spotřebitelé si tyto produkty stále více vybírají a jsou ochotni za ně zaplatit i odpovídající cenu. Obavy o osud našich vinařů na evropském trhu nejsou tedy v tuto chvíli oprávněné. Je ovšem třeba stále budovat orientaci spotřebitele na tuzemské značky a odrůdy, rozvíjet pozitivní postoje k moravským vínům s ohledem k internacionalizaci prostředí a mnohdy i uniformitě těchto vín. Můžeme čerpat ze zkušeností vyspělých vinařských států a přitáhnout klientelu spojením krajiny s vínem, turistikou, poučením i zábavou.
Přesvědčivě se o propagaci kvalitních moravských a českých vín, vinařských technologií a vinohradnictví stará Mezinárodní vinařský veletrh – VINEX , jehož už 12. ročník proběhne na brněnském výstavišti 7. – 10. 3. 2006.
Od dob, kdy se akce tohoto typu měnily v národní pouť s touhou návštěvníka „jít se napít“, se mnoho změnilo. Veletrh klade důraz na vysokou profesionalitu a pořadatelům se vyplácí přivádět vinařským firmám správné návštěvníky. Svojí kvalitou si veletrh VINEX získal pevnou pozici nejen mezi vinaři z české republiky, ale stává se místem setkání producentů z celého světa. Vždyť minulý ročník představil početně zastoupená rakouská, slovenská vinařství, francouzská, portugalská a italská vína, ale zaznamenal i razantní nástup výrobců tzv. „nového světa“ – Austrálie, Chile, Argentiny a mnoha dalších.
Veletrh VINEX - to jsou také soutěže a aukce pořádané v rámci doprovodného programu. K nejvýznamnějším patří GRAND PRIX VINEX, kde odborníci hodnotí každoročně stovky vín nejen z ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down