21.05.2007 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kámen lámal rekordy

Za největší zemědělskou akci letošního jara lze bez nadsázky označit Den Zemědělce, který minulý týden uspořádalo vydavatelství Profi Press na pozemcích Výrobně obchodního družstva v Kámeni na Pelhřimovsku. Téměř kilometr rozjezdové dráhy bývalého letiště zaplnilo zhruba padesát vystavovatelů zemědělskou technikou, jejíž část mohli návštěvníci v průběhu dne sledovat přímo v akci.

Přesto, že letošnímu Dnu Zemědělce předpovídali meteorologové vydatné srážky, bouřky a nárazový vítr, přijelo na něj minulé úterý do Kámene více než sedm tisíc lidí, což byla v historii Dnů Zemědělce skutečně rekordní návštěvnost. Tato akce byla ale proti těm minulým jiná nejen návštěvností, ale také koncepcí. „Letošní Den Zemědělce pojalo naše vydavatelství jinak než v předchozích letech. V Kámeni jsme poprvé spojili prvky klasické výstavy s aktivním předváděním zemědělské techniky, kterého se účastnili především dovozci a výrobci pícninářské techniky, traktorů a manipulátorů. Podle ohlasů mezi návštěvníky i vystavovateli, je právě tento způsob prezentace zemědělských strojů pro obě strany nejpřitažlivější,“ řekl obchodní ředitel vydavatelství Profi Pressu Miroslav Žižka.
Po dopoledním předvádění pícninářské sklízecí techniky, kdy mohli zemědělci postupně porovnat užitné vlastností jednotlivých strojů, následovala soutěž „Machr s manipulátorem“, v níž se představili nejlepší profesionální řidiči na špičkových strojích. Nejúspěšnější byla tentokrát společnost Moreau Agri se strojem Manitou 735.
Divácky pravděpodobně nejpřitažlivější byla klání v soutěži „Traktor silák“, kdy změřily svoji sílu jednotlivé značky výkonných traktorů s třicetitunovým tankem T 34, který musely co nejrychleji odtáhnout na určenou vzdálenost. V této soutěži se jako první umístil traktor Fendt 927, který zde představila firma RCG-Agromex .
Pro diváky atraktivní a pro soutěžící velmi náročné bylo celorepublikové finále jízd zručnosti žáků zemědělských škol, které probíhalo souběžně s dopoledním předváděním strojů. Do soutěže nastoupilo celkem 24 závodníků, včetně jedné dívky, kteří reprezentovali 15 zemědělských škol. Absolutně nejlepší čas zajel Ondřej Dalecký z České zemědělské akademie v Humpolci, ze střední školy pracoviště Světlá nad Sázavou, a zástupce stejné školy obsadil také druhé místo v pořadí.
Vrcholem letošního Dne Zemědělce však bylo vylosování šťastného výherce, který přímo na místě získal podmítač od firmy Pöttinger v hodnotě 160 tisíc korun.
Vysoká návštěvnost i zastoupení firem udivily také oficiální hosty, kteří do Kámene přijeli. „Mě osobně překvapilo velké množství lidí, obrovské množství techniky a dobrá organizace. Myslím že to je jedna z největších agrárních akcí v České republice,“ řekl po shlédnutí areálu prezident Agrární komory ČR Jan Veleba „Měl jsem z toho radost, a je vidět, že není třeba jen naříkat a všechno hodnotit špatně,“ dodal. Zároveň však podotkl, že právě velký zájem potvrzuje, že vyšší dotace Evropské unie na půdu podporují rozvoj rostlinné výroby, nicméně v živočišné výrobě podobný optimismus zatím na místě není.
Také místopředseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ladislav Skopal obdivoval na Dni Zemědělce vysokou návštěvnost i úroveň předváděných strojů. „ Jsem velice překvapen jak množstvím lidí, tak technikou. Myslím, že pro zemědělce je lepší, když vidí jak stroje pracují přímo v terénu, než když se na ně dívají na výstavišti. Každý zemědělec je schopen si tak tady vybrat to své. Věřím, že se takové akce budou pořádat několikrát do roka i v jiných zemědělských specializacích. Osobně se toho rád zúčastním, i když jako vyučený traktorista závidím těm, kteří v současné době tuto moderní techniku ovládají,“ řekl.
V závěru nabitého dne se přece jen snesl na hlavy návštěvníků drobný jarní deštík, který však už celkový dojem z letošního Dne Zemědělce zkazit nemohl. Ti co se na něj nedostali však nemusí příliš litovat, protože podrobné informace spolu s bohatým obrazovým materiálem.o jednotlivých soutěžích, které v Kámeni probíhaly, si budou moci přečíst v týdeníku Zemědělec a v odborné sekci Agrowebu..

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down