07.10.2002 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kámen ozdobený rekordy

Charakteristickým znakem Dne Zemědělce a 29. mistrovství republiky v orbě, které se uskutečnily 27. září na letišti v Kámeni a přilehlých pozemcích místního zemědělského podniku, byly rekordy. A to i přesto, že se proti pořadatelům spiklo počasí: celý týden poprchávalo a ani pátek nebyl výjimkou.

Soutěžní orba a Den Zemědělce zaměřený především na zpracování půdy a setí přilákaly více než šest tisíc návštěvníků z celé republiky i zahraničí. Na 65 firem předvedlo během jednoho dne přibližně 80 strojů v agregaci s nejmodernějšími traktory prakticky všech ve světě významných značek. Další stovky exponátů včetně odrůdových porostů kukuřice si mohli návštěvníci prohlédnout v expozicích jednotlivých vystavovatelů, které se táhly kolem široké asfaltové plochy až do vzdálenosti 1,5 kilometru. Všichni účastníci se vesměs shodli na tom, že tak velká polní akce u nás ještě nebyla. Za zmínku stojí i to, že ani několikadenní déšť akci nezhatil, neboť letištní plocha ideálně sladila účelné s příjemným. Návštěvníci se pohybovali po zpevněné ploše a kdo se vybavil vhodnou obuví, šel i do pole.
Rekordy padaly i během soutěží. Letošního mistrovství republiky v orbě se zúčastnilo ve třech kategoriích 25 oráčů. Kategorie dvouradličných jednostranných pluhů měla dva favority. Loňského vítěze Antonína Krátkého, který je na louce jako doma a Miroslava Ondrůška. Pro něho zase hovořila tradice, podle níž vyhrává domácí šampionát loňský vicemistr a ten, který se lépe umístí na mistrovství světa. Ani letos tradice nezklamala a mistrem republiky se stal již popáté Miroslav Ondrůšek s rekordním počtem 217 bodů. Do knihy rekordů se určitě zapíše i rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí A. Krátkým, který představoval pouhý jeden bod. Třetí místo pak obsadil Michal Trtek.
Kategorie dvouradličných otočných oboustranných pluhů měla pouze jediného favorita – Aleše Malého – posledního dvojnásobného mistra republiky. V domácí oráčské soutěži se ještě nikomu nepodařilo vyhrát šampionát třikrát za sebou a všichni očekávali, zde se v Kámeni rekord podaří. Aleš Malý nezklamal a s náskokem 39 bodů před druhým Michalem Slámou vyhrál. Třetí skončil Tomáš Marcel. V nové soutěžní kategorii – orbě čtyřradličným oboustranným otočným pluhem – vyhrál Miroslav Brýna, druhou příčku obsadil ing. Zdeněk Ondra a třetí skončil Jan Obertík. Finále Jízdy zručnosti žáků středních zemědělských a učňovských škol, do kterého postoupilo 16 soutěžících z pěti regionálních kol, vyhrál Michal Kopl v rekordním čase 4 minuty bez jediného trestného bodu, což se ještě nikomu letos nepodařilo. V soutěži Traktor silák pak z šesti tahačů zvítězil CASE IH MX 200 Magnum.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down