23.03.2004 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kanada odškodní chovy postižené nemocí šílených krav

Kanadský premiér Paul Martin nabídl farmářům, jejichž chovy postihla BSE, téměř miliardu kanadských dolarů, tedy zhruba 610 milionů eur. Naléhavá finanční pomoc farmářům se bude týkat i jiných potíží.

"Kanadský chov skotu je zpustošený," uvedl premiér v provincii Alberta, kde se chová téměř 40 procent stavu zvířat. Kanada měla loni 13,4 milionu skotu. V Albertě se v květnu objevil jediný potvrzený případ BSE, což pro Kanadu znamenalo zákaz vyvážet hovězí na tři desítky zahraničních trhů. Zhruba 680 milionů CAD je ve vládní pomoci vymezeno jako náhrada za ztrátu zahraničních odbytišť. Čtvrt miliardy CAD má farmářům zajistit dočasné financování a 65 milionů představují další podpůrné programy. Týkají se například oblastí, které několik let za sebou sužovala sucha. Premiér připomněl, že příjmy kanadských zemědělců klesly na rekordní minima za dobu, co existují záznamy. V lednu tohoto roku byly příjmy kanadských farmářů podle údajů centrálního statistického úřadu meziročně nižší o 14,1 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down