06.11.2002 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kancelář ombudsmana potvrzuje dluhy družstev

Mnoho zemědělských družstev nekorektním způsobem brání bývalým soukromým zemědělcům v rychlém vydání jejich podílů na družstevním majetku. "Týká se to tisíců lidí; hodnota nevypořádaného majetku činí asi 15 miliard korun," řekl dnes novinářům právník kanceláře ombudsmana Petr Lesa.

Nejvíce jsou postiženi lidé, jejichž majetek byl před listopadem 1989 nuceně převeden do jednotných zemědělských družstev. Tito lidé však mají na vypořádání s družstvem zákonný nárok. Vypořádání má dokonce mít finanční charakter. Družstva však lidem jako vypořádání nabízejí jen veřejně neobchodovatelné akcie či nepotřebné stroje, upozornil právník ombudsmana. "Nezřídka také dochází k převodu aktiv družstev na zcela jiné subjekty. Družstvo, které má vyplatit vypořádací podíl, se tak stává pouze jakousi prázdnou schránkou," poznamenal Lesa.
Postup zemědělských družstev, která vyplacení podílů komplikují, však podle právníka ombudsmana nelze hodnotit jako trestný čin. "Leckdy totiž bývá tento postup označen za podnikatelský záměr, který má zvýšit hodnotu zemědělského majetku, z kterého se majetkové podíly vyplatí," dodal Lesa. Ombudsman Otakar Motejl tvrdí, že chování družstev jeho kancelář nemůže ovlivnit. "Nemáme k tomu působnost, ale stížnosti do koše neházíme," uvedl. Kancelář veřejného ochránce práv se stěžujícím si lidem snaží pomoci radou, jak dále postupovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down