07.01.2014 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kanonie chce vyšší nájem

Na vyšší nájem, než platí dosud, se musí připravit zemědělci, kteří hospodaří na polích u Horních Dunajovic a Mikulovic na Znojemsku. V církevních restitucích je totiž získala Královská kanonie premonstrátů na Strahově. O kolik chce nájem zvednout, zatím říct nechce. Právník kanonie Václav Valeš však řekl, že stát se jako správce pozemků nechoval ani tržně, ani racionálně.

    "Nejdříve chceme se zemědělci jednat, do té doby žádné ceny za pozemky zveřejňovat nebudeme. Hodláme uzavřít nové smlouvy i s ohledem na nový občanský zákoník a zakotvit v nich, k čemu má půda sloužit. Chceme, aby pěstování bylo ekologické," řekl Valeš.
    Restituovaná půda patří k bývalému velkostatku. Kanonie zde měla před rokem 1948 zhruba 400 hektarů pozemků, k čemuž patří ještě menší kousek půdy u Konic u Znojma. Z toho je však 250 hektarů lesů, které už kanonie převzala do užívání od Lesů ČR. "Zatímco s nimi proběhlo velice korektní jednání, převod orné půdy jsme poslali do správního řízení. Státní pozemkový fond s námi totiž dodnes nezačal komunikovat a vůbec nedodržuje lhůty," uvedl Valeš.
    Přestože před rokem 1948 měl velkostatek 150 hektarů orné půdy, vracet se bude už jenom zhruba 30 hektarů. Za zbylé pozemky bude stát vyplácet finanční kompenzaci, ovšem církvi a ne přímo kanonii.
    Míst jako na Znojemsku, kde kanonie restituuje někdejší církevní pozemky, je v republice deset a zabírají zhruba 9000 hektarů. Podle Valeše ale kanonie dostane jen menší část, za zbylé dostane církev peníze.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down