10.10.2014 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kapři zřejmě nezdraží

Jihočeští kapři určení na vánoční stůl s největší pravděpodobností nezdraží. Podle výlovů to odhadují šéfové pěti největších rybářských firem v kraji. Loni před Vánocemi činily ceny za kapra první třídy z jihu Čech 50 až 77 korun. Výlovy jsou ale v polovině a velké rybníky, které o cenách definitivně rozhodnou, se teprve začínají lovit. Jasno bude v půlce listopadu.

Teď jsou nejlevnější kapři z Novohradských hor a nejdražší z Třeboně, stejně jako loni krátce před vánočními svátky, a rozdíl na kilogramu je 27 korun. Kilogram kapra první třídy loni stál v Rybářství Nové Hrady 50 korun stejně jako teď. V Rybářství Třeboň stál kilogram minulý rok 77 korun, a tato cena také platí i nyní. U výběrových kaprů činily loni ceny 65 korun až 87 korun, nejlevnější byly opět novohradští a nejdražší třeboňští.
Šéf Rybářství Třeboň Rudolf Provázek odhaduje, že ceny vánočních kaprů se nebudou příliš lišit od loňských. Stejnou cenu jako loni ovšem může slíbit jen na sádkách, na stáncích v Praze či Ostravě ji rybáři prý ovlivnit nemohou. "Zakládáme si na kvalitě, máme tady rybářskou tradici. Je to kapr s rodokmenem. Víme, co prodáváme, a daří se nám ho prodat v těchto cenách, přestože se v regionu mohou zdát někomu vysoké," řekl. Pro třeboňské kapry jezdí na sádky v průběhu celého roku chalupáři. Chlazené, porcované, a zejména uzené ryby si vozí domů také lázeňští hosté.
Ani Rybářství Nové Hrady zřejmě nezdraží. Vánočního kapra si tam podle ředitele Lubomíra Zvonaře lidé zase koupí za 50 a výběrového za 65 korun. "Chceme, aby lidé jedli zdravé české ryby a ne levnou drůbež z dovozu," řekl Zvonař.
Letošní produkce bude podle rybářů průměrná, ovlivnil ji nedostatek vody na jaře a v létě. Ani nejhůře suchem postižené Rybářství Kardašova Řečice ale podle ředitele Ladislava Štercla ryby nejspíše nezdraží, kilogram vánočního kapra budou prodávat zase za 70 a 80 korun. Také Rybářství Hluboká asi zůstane na jednotných 70 korunách za obě kategorie. Blatenská ryba pak na 76 a 84 korunách.
Levněji oproti běžným cenám mohou lidé právě teď koupit kapry při podzimních výlovech. Třeba na hrázi Rožmberka dnes stojí kilogram kapra jednotných 75 korun. Lidé mohou u rybníka rovněž ochutnat rybí speciality z desítek stánků a koupit si nejen kapra.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down