Každý Čech loni vytřídil v průměru bezmála 45 kilogramů odpadu

Každý Čech loni vytřídil v průměru 44,8 kilogramu papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. V porovnání s rokem 2015 je to o 2,5 kilogramu více. Množství vytříděných odpadů rok od roku stoupá a pravidelně třídí odpad 72 procent obyvatel. V evropském srovnání patří ČR v celkové recyklaci obalů ke špičce. V tiskové zprávě to uvedla společnost EKO-KOM, která zajišťuje sběr a recyklaci po celé zemi.

Společnost EKO-KOM v roce 2016 celkově vytřídila a zrecyklovala bezmála 800 000 tun obalových odpadů, uvedl generální ředitel této firmy Zbyněk Kozel. Každý Čech vytřídil v průměru 20 kilogramů papíru, zhruba 12 kilogramů plastů, stejné množství skla a necelého půl kilogramu nápojových kartonů. Při započtení kovů se celková průměrná váha vytříděných dopadů na obyvatele ještě zvedne na 56 kilogramů.

Podle posledního srovnání Eurostatu je Česká republika v celkové míře recyklace obalových odpadů na druhém místě za Belgií. Třetí příčku mají Češi v procentu recyklace plastových obalů a pátou v recyklaci papíru.

Zvyšuje se i množství sběrných míst. Přístup ke kontejnerům na tříděný odpad mají obyvatelé na 99 procentech území a v roce 2016 mohli využít více než 307 000 nádob. Z toho 70 000 tvoří menší kontejnery u rodinných domů. Podle zástupců společnosti se snižuje i průměrná vzdálenost k nejbližšímu sběrnému místu. V roce 2016 se barevné kontejnery přiblížily domácnostem o metr na 96 metrů.

EKO-KOM má v ČR monopol na třídění a recyklace obalů. Její služby loni využívalo 20 586 firem dodávajících na český trh balené zboží. Kromě toho firma zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro 6114 obcí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down