Každý den by měl přibýt jeden rybník

Ministerstvo zemědělství a státní podnik Lesy ČR plánují v následujících třech letech podpořit rekonstrukci, obnovu, odbahnění nebo stavbu 1215 rybníků nebo malých vodních nádrží. Ministerstvo na to chce dát půl miliardy korun ročně. Uvedl to na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne vody ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle něj jde o pokračování stávajících dotačních titulů, ale i nové. Stát plánuje dávat 80 procent z rozpočtu na obnovu rybníků, zbytek bude ze soukromých peněz.

Toman počítá s tím, že se v rámci dotačních titulů postaví nebo obnoví 250 rybníků ročně. „Voda je pro nás absolutní prioritou, do konce volebního období plánujeme rekonstruovat či odbahnit 750 rybníků a malých vodních nádrží, dalších 100 postavíme úplně nových. Lesy ČR plánují ve stejném období 73 nových vodních nádrží a dalších 292 obnoví či opraví. Celkem je to 1215 rybníků za tři roky, dalo by se tedy říct, že co den, to jeden rybník,“ uvedl. Další peníze směřuje Ministerstvo zemědělství na rozvoj veřejných vodovodů v obcích a napojení na systémy a vodní zdroje s dostatečnou kapacitou. V nejbližších letech na to má připraveno přibližně šest miliard korun. „V současnosti každý den vybudujeme půl kilometru nových vodovodů a kanalizací, v aktuálním programu to bude celkově přes tisíc kilometrů. Ročně se díky tomu nově na veřejný vodovod či kanalizaci připojí deset tisíc obyvatel,“ sdělil ministr Toman. Do zavlažovacích soustav investuje ministerstvo každý rok přibližně sto milionů korun, na protipovodňová opatření bude směřovat jedna miliarda korun ročně.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec č. 14/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down