Čím delší dobu se hovoří o harmonizaci a implementaci legislativy, tím více se chce citovat Hamleta: „Slova, slova, slova“. Nároky na kandidátské země stoupají a přitom je jasné, že řada členských států Unie nemá zharmonizovanou veterinární legislativu, o čím starší členy jde, tím je to horší. Slova ale nejsou planá, právě kvůli této zkušenosti se snaží Evropská komise tlačit na zájemce o vstup, aby zharmonizovali svou legislativu ještě před vstupem, protože až po, to už by bylo pozdě a došlo by k zakonzervování zlozvyků a petrifikaci specifik.
Evropská komise soudí, že je ještě příliš brzo říci zodpovědně kdy budou mít kandidáti na vstup do EU implementované všechny normy zaručující bezpečnost potravin. Dojde totiž k problémům, kdy se po otevření hranic otevře společný trh v podstatě i pro produkty domácích trhů nových členských zemí. Aby mohly potraviny živočišného původu nikoli jen na regionální ale i na společný trh, musejí splňovat všechny normy EU.
Proto je také možné žádat pro potravinářské provozy o přechodná období, která začnou platit v okamžiku vstupu. Polsko požádalo asi u 600 provozů, zejména masných a mlékárenských, o přechodná období na dva až tři roky, Kypr a Estonsko původní žádost stáhly. Naše republika zatím registruje asi 50 žádostí o přechodná období.
Co se týká BSE, stále je nebezpečí tohoto onemocnění bráno jako vážné, Evropská komise nyní znovu, podle zkušeností s testováním skotu v uplynulém roce, nově zařazuje jednotlivé státy podle míry rizika. Samozřejmě bere v potaz nejen úroveň testování a počty zjištěných případů, ale i úroveň likvidace specifikovaného rizikového materiálu a jeho neškodné odstraňování. Zajímavé také bude, jak se v Bruselu rozhodnou o finanční spoluúčasti na testování na BSE. ČR zatím odpověď na svou žádost neobdržela.
Do konce měsíce dubna předloží Státní veterinární správa k vnitřnímu připomínkovému řízení novelu veterinárního zákona v harmonizované podobě. Je třeba připomenout, že s dodatkem, že je potřeba v některých případech novelizovat ještě některé zákony a vyhlášky tak, aby celek postihující veterinární legislativu byl doopravdy harmonizovaný. Jde například o zákon o šlechtění a plemenitbě či o zákon o potravinách. Veterinární legislativa je přece jen trochu širší pojem než jen oblast, kterou řeší veterinární zákon.
Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: svs.aquasoft.cz