02.10.2006 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Když se nepodaří získat pro zemědělce maximální přímé platby, připraví AK protest

Agrární komora je rozhodnuta k velké protestní akci v Praze, nepodaří-li se jí zhruba během 14 dnů vyjednat se zástupci vlády a parlamentních stran maximální přímé platby pro zemědělce v roce 2007. Po dnešním jednání organizačního štábu Agrární komory to řekl její prezident Jan Veleba.

Prvním korkem k obhájení plného dorovnání přímých plateb je dopis předsedům pěti parlamentních strach, včetně ODS, který dnes odeslali zástupci AK, Agrární unie ČR, Zemědělského svazu ČR, Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů spolu s odborovým svazem prtacovníků§ zemědělství a výživy.
Ministerstvu zemědělství zatím na maximální dorovnání přímých plateb v příštím roce chybí necelé dvě miliardy korun. Ministryně Milena Vicenová však dnes novinářům řekla, že bude hledat další zdroje. Případné protesty zemědělců proto nepovažuje za šťastnou cestu.
Zemědělci jsou podle Veleby pobouřeni rozporem mezi programovým prohlášením vlády, kde se o dorovnání přímých plateb hovoří, a návrhem rozpočtu MZe na příští rok, v němž část potřebných peněz chybí. K jednání vyzývá předsedu vlády Mirka Topolánka, ale chce jednat i s ostatními předsedy parlamentních stran a s předsedy hospodářského a zemědělského výboru Poslanecké sněmovny.
"Pokud nedojdeme k výsledku, tak jsme potvrdili rozhodnutí představenstva Agrární komory, že v Praze uděláme pokud možno velkou protestní akci, jejíž organizaci jsme začali dnes připravovat," uvedl Veleba s tím, že detaily zatím komora nebude sdělovat.
Maximální dorovnání přímých plateb požaduje podle předsedy Stanislava Němce i Asociace soukromého zemědělství ČR. "My ale nikde po ulicích protestovat nebudeme," uvedl Němec s tím, že dává přednost jednání.
Vicenová uvedla, že MZe má zatím peníze na dorovnání přímých plateb na 59 procent úrovně ve starých členských zemí. Doplatit je příští rok může až na 70 procent, přičemž základ z unie představuje 40 procent. Ministerstvo chce hledat další zdroje a úspory. "Určitě nějaké cesty najdeme," uvedla ministryně s tím, že je proti nátlakovým akcím zemědělců. Podle ní nepřispějí k dosažení úspěchu.
MZe má pro příští rok v rozpočtu vyčleněno zhruba 22 miliard korun, z toho část ve všeobecné pokladní zprávě. Jeho požadavek před schválením rozpočtu ve vládě byl o 4,5 miliardy vyšší. .

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down