Ke konci roku vyplatí fond 98 % dotace

Ke konci roku vyplatí Státní zemědělský intervenční fond zemědělcům v rámci jednotné platby na plochu zemědělské půdy (SAPS), která je základní agrární dotací, 18,5 miliardy korun, což je 98 procent částky na tuto platbu pro letošní rok. Dosud na účty zemědělců doputovalo 18,2 miliardy Kč, do konce roku bude vyplaceno dalších 300 milionůas. Informoval o tom Státní zemědělský intervenční fond. Zemědělci by měli dostat pro letošek v rámci platby takřka devatenáct miliard korun, což je zhruba o 2,5 miliardy více než loni.

V tomto týdnu začal fond vyplácet peníze také farmářům hospodařícím v méně příznivých oblastech (LFA). Do konce roku by mělo na účty zemědělců putovat 1,5 miliardy korun, což je zhruba polovina celkové výše této dotace. V rámci oddělených plateb na cukr vyplatil fond 559 milionů Kč, na rajčata 5,6 milionů Kč.
Fond letos vyplácí dotaci financovanou z unijních peněz ve dvou fázích. Jako zálohu od 16. října farmáři nejdříve postupně obdrželi přes devět miliard korun, na doplatcích vyplácených od 3. prosince dalších více než osm miliard. Fond letos přijal více než 27 600 žádostí o platbu.
Na hektar obhospodařované půdy jim letos Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) vyplatí 5387,30 Kč, loni sazba činila 4686,50 Kč. Polovina z této částky putuje na účty příjemců od 16. října jako součást balíčku opatření, které mají pomoci pěstitelům zasaženým jarním suchem. Druhá polovina bude zemědělským podnikům vyplacena od začátku prosince. Konečný termín výplaty je podle nařízení EU stanoven na 30. června 2013. K dřívějšímu vyplacení části platby formou záloh sáhlo ministerstvo letos v rámci opatření, které mají pomoci pěstitelům zasaženým jarním suchem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *