06.08.2004 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ke kůrovci se přidaly houby

Podle dosavadních zpráv o barevných změnách jehličí, které signalizují odumírání smrků po letošním prvním rojení kůrovce, se zdá, že díky "mobilizaci" lesníků od loňského podzimu a s přispěním vydatných zimních a jarních srážek a letošního dlouhého a chladného jara se podařilo očekávané kalamitní pomnožení kůrovce zbrzdit. Loňským suchem narušené stromy však ohrožují i houby.

Skutečnou situaci v porostech napadených kůrovcem posoudí lesníci jejich prohlídkou z letadla. Tyto průzkumné lety by měly proběhnout v nejbližších dnech a měly by se zaměřit zejména na západní Čechy, střední Pootaví, Horažďovicko, Nepomucko, Podbrdsko, Zlínsko, severní Moravu, Slezsko a ve středních Čechách hlavně na Kácovsko, Vlašimsko a okolí Ledče nad Sázavou. Zatím je patrné, že se důkladná příprava lesníkům vyplatila. Již od loňského října probíhala školení a instruktáže pracovníků na úrovni krajů a pověřených obcí. Do vyhledávání napadených lokalit se zapojili i inspektoři z České inspekce životního prostředí. Pomohlo také počasí. "Zatímco loňské sucho porosty poškodilo a oslabilo, letošní dlouhé a chladné jaro způsobilo, že se kůrovci rojili liknavě a jejich nálet nebyl tak soustředěný, jako v jiných letech," poznamenal Josef Balek z ministerstva zemědělství a upozornil: "Na druhé straně se však škody způsobené loňským suchem prohlubují." Zatímco v zemědělství se dlouhotrvající sucho projeví poměrně rychle, v lesních ekosystémech existuje určitá setrvačnost a poškození stromů bývá patrné daleko později. Po pro lesníky příznivém jaru nastoupily červen a červenec, které byly opět statisticky srážkově podprůměrné. Hladina spodní vody zase začala klesat, horní profily půdy jsou opět velmi suché. Suchá je i tráva v lesích a chrastí a tak hrozí i nebezpečí lesních požárů. Ke kůrovcům se přidali další škůdci. Po smrcích rezne v lesích i jehličí borovic. Jejich usychání mohou mít sice na svědomí pro borovici specifičtí lýkožrouti, ti se však zatím u nás v kalamitním měřítku neobjevují. Usychání sosen mají letos u nás na svědomí houby. Agresivně se rozrůstají na stromech, jejichž zdraví podlomilo loňské sucho. Neohrožují jen borovici lesní, ale také borovici černou a kleč. I usychání smrků v porostech, kde výskyt kůrovce není nijak dramatický, má na svědomí houba: "Všude tam, kde usychají smrkové porosty a zdá se, že kůrovců je v nich tak málo, že nemohou způsobit smrt stromů, nacházíme václavku," konstatoval Balek s tím, že jednou z takových lokalit je třeba Jablunkovský průsmyk. "Zatímco na kůrovce máme řadu technologií, jak je lapat a tlumit jejich výskyt, houby nejsme schopni racionálně tlumit," poznamenal. Po letech se k obávaným škůdcům řadí i chrousti. Nejde ani tak o žít brouků na listech, ale hlavně o škody, které na kořenových systémech, zejména mladých stromků v nových výsadbách a ve školkách působí ponravy.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down